Bez kategorii

Stabilizacja – systemy mocowania protez całkowitych

Niestabilna, bądź co gorsza – często wypadająca proteza, jest problemem wielu pacjentów, którzy z różnych przyczyn musieli zastąpić nią swoje naturalne uzębienie. Jednakże z tym problemem można sobie poradzić – dostępna jest różnoraka stabilizacja. Najlepszą alternatywą dla jakiejkolwiek protezy będą oczywiście implanty Poznań. W niniejszym artykule zajmiemy się systemami mocowania protez. Przeczytaj go, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Obciążenie natychmiastowe implantów

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

MENU:

Dlaczego protezy ruchome nie są dobre?

Statystyki mówią, że prawie połowa Polaków między 65 a 75 rokiem życia nie ma ani jednego zęba. „Trzecie zęby” mają niekorzystny wpływ na ich samopoczucie, ale i zdrowie. Proteza ruchoma przeszkadza pacjentom w normalnym funkcjonowaniu – gdy jedzą, śmieją się, mówią, a nawet gdy śpią. Jednakże to nie wszystko. Do tego dochodzą częste bóle głowy, wynikające z negatywnego wpływu niedopasowanej protezy na zanikające podłoże kostne oraz na stawy skroniowo-żuchwowe. Ruchome protezy uciskają i ocierają tkanki miękkie jamy ustnej, wywołując rozmaite zakażenia, zapalenia. Ponadto wykazano, że posiadacze protez gorzej się odżywiają. Przez to, że nie mogą gryźć i przeżuwać, ich dieta jest monotonna i uboga np. w surowe warzywa i owoce. Ponadto w przypadku użytkowników protez, o wiele szybciej dochodzi do zaniku tkanki kostnej i konieczna jest odbudowa kości.

Systemy mocowania – jakie wyróżniamy?

Aby uniknąć dyskomfortu związanego z przesuwaniem się bądź wypadaniem protezy, warto rozważyć wariant jej stabilizacji za pomocą specjalnie dedykowanych do tego systemów. Możliwe jest przymocowanie protezy całkowitej do 2 lub 4 implantów za pomocą zatrzasków kulowych, zatrzasków typu locator lub specjalnej belki retencyjnej – belki Doldera.  Proteza taka jest znacznie lepiej tolerowana, ponieważ może mieć całkowicie wycięte podniebienie. Rozwiązanie takie jest bardzo komfortową i coraz częściej stosowaną alternatywą u Pacjentów z bezzębiem. W przypadku protezy dolnej zwykle wystarczające jest wszczepienie 2 implantów.

Stabilizacja – proteza na zatrzaskach Locator lub kulowych

Po okresie  około 2 miesięcy, gdy dziąsła pacjenta się zagoją po zabiegu wszczepienia implantów, możliwe jest dalsze działanie. Lekarz stomatolog odkręca śruby gojące i przykręca do implantu zatrzaski kulowe lub zatrzaski Locator. Następnie pobiera wyciski w celu wykonania nowej protezy. Jeśli dotychczas używana przez pacjenta proteza jest w bardzo dobrym stanie to nie trzeba jej wymieniać na nową. W takiej sytuacji lekarz od razy może zamocować zatrzaski do protezy. Czego skutkiem jest fakt, że pacjent wychodzi z gabinetu ze stabilną protezą umocowaną na implantach. Jednakże jeśli trzeba wykonać nową protezę, to po pobraniu wycisków technik protetyczny wykonuje ją, po czym lekarz po dopasowaniu jej w ustach pacjenta cementuje w niej zatrzaski lokator w celu jej ustabilizowania w jamie ustnej pacjenta.

Stabilizacja – proteza na belce Doldera

Belka Doldera jest to system mocowania protezy w ustach pacjenta o najwyższej możliwej stabilizacji. Belka taka jest przykręcana do 3-4 implantów i dopiero na niej są umieszczone zatrzaski stabilizujące protezę. Jednakże należy podkreślić, że wykonanie tego typu protez wymaga wykonanie nowej protezy, ponieważ musi być ona dopasowana do kształtu belki mocowanej w ustach pacjenta. Trwa to zwykle ok 4-5 wizyt. Rozwiązanie takie zapewnia największą sztywność i stabilność protezy podczas żucia pokarmów przy jednoczesnym najmniejszym obciążeniu dziąseł pacjenta.

Warte uwagi: Tomografia komputerowa w implantologii

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *