Bez kategorii

Obciążenie natychmiastowe implantów

W codziennej praktyce stomatologicznej stomatolodzy wielokrotnie spotykają się z przypadkami pacjentów z ubytkami zębowych w odcinku przednim bądź z różnych przyczyn muszą te zęby usunąć. Bardzo często są to przypadku nagłe, które wymagają natychmiastowego działania. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się obciążenie natychmiastowe implantów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Rozwiązania protetyczne na implantach

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Implant z obciążeniem natychmiastowym – wyjaśnienia

Dzisiejsze konstrukcje implantów o natychmiastowym działaniu pozwalają na wszczepienie nowego implantu i uzupełnienie go koroną jeszcze tego samego dnia. Nie trzeba czekać miesiącami pomiędzy kolejnymi wizytami, aby ostatecznie uzupełnić implant stałą odbudową. Implant natychmiastowy to taki, który umieszcza się i odbudowuje w ciągu jednej wizyty. Tradycyjne implanty Poznań są zwykle umieszczane, przykrywane, aby umożliwić gojenie się tego obszaru. Następni przywraca się je za pomocą stałego uzupełnienia kilka miesięcy później. W przeciwieństwie do implantów jednodniowych, które stomatolog zakłada i uzupełnia na stałe podczas tej samej wizyty, podczas gdy kość integruje się z biokompatybilnym, sztucznym korzeniem zęba.

Kiedy możliwe jest obciążenie natychmiastowe?

W sytuacji, gdy otwór po brakującym zębie jest na tyle mały, że można powiększyć go wiertłem do rozmiaru wkręcanego implantu, możliwe jest wykonanie natychmiastowej implantacji. Jedynym warunkiem w takim przypadku jest brak stanu zapalnego zęba. Z tego wynika, że implant może być umieszczony w zębodole bezpośrednio po ekstrakcji. Jeżeli warunki kostne w jamie ustnej pacjenta są odpowiednie. Ponadto, w drugim kroku, możliwe jest natychmiastowe obciążenie wszczepu odbudową protetyczną. Jednakże tutaj warunkiem jest stabilność pierwotna implantu. Specjalista musi być całkowicie pewny tego, że wszczepiony implant jest wystarczająco mocno osadzony i stabilny. Wybór metody obciążania uwarunkowany jest gęstością kości pacjenta. Decyzja ta zostaje podjęta przez specjalistę, w porozumieniu z pacjentem. Jeżeli w jamie ustnej pacjenta jest niewystarczająca ilość tkanki kostnej, przed wykonaniem zabiegu implantacji konieczna będzie odbudowa kości Poznań.

 Obciążenie funkcjonalne i niefunkcjonalne – podział

W procedurze obciążenia natychmiastowego wyróżnia się dwa jego typy[1]:

  •  Natychmiastowe obciążenie funkcjonalne, kiedy praca jest w pełni dopasowywana do warunków

zwarciowych – stosowane w przypadku pacjentów bezzębnych.

  •  Natychmiastowe obciążenie niefunkcjonalne, kiedy praca nie bierze udziału w okluzji, ma na celu osiągnięcie tylko efektu estetycznego oraz modelowania tkanek miękkich po implantacji.

Podsumowując, nie stwierdza się znacznej różnicy w skuteczności leczenia między  metodą obciążenia natychmiastowego a obciążeniem konwencjonalnym. Należy jednak brać pod uwagę liczne czynniki, które mogą mieć wpływ na powodzenie leczenia. Zaliczają się do nich: palenie tytoniu, mogące zakłócić zabieg chirurgiczny choroby ogólnoustrojowe, przebyta radioterapia, wcześniejsze niepowodzenia leczenia implantologicznego,  bruksizm czy obecność procesów zapalnych widocznych na zdjęciach rentgenowskich.

Warte uwagi: Implanty stomatologiczne i ich rodzaje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.


[1] Marcin Jędrzejewski, Marcin Tutak, Tomasz Smektała, Katarzyna Sporniak‑Tutak, Obciążenie natychmiastowe wszczepów zębowych, Magazyn Stomatologiczny nr 1/2015, s. 88

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *