Implanty Dentysta
Bez kategorii

Najpopularniejsze systemy implantologiczne w Polsce

Na świecie istnieje około sześciuset systemów implantologicznych. To bardzo dużo, prawda? Jednakże co roku ok. 30 % z nich znika i pojawiają się nowe, bardziej udoskonalone. W Polsce stosowanych jest obecnie około trzydziestu systemów implantologicznych. Jednakże najbardziej znane z nich to Nobel Biocare, Strauman, Astra Tech. Są one znane na całym świecie. Ponadto są doskonale przetestowane, były już wykorzystywane tysiące razy. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać najpopularniejsze systemy implantologiczne w Polsce.

Przeczytaj również: Rozwiązania protetyczne na implantach

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

MENU:

Systemy implantologiczne – występujące między nimi różnice

Na każdy system implantologiczny składają się poszczególne elementy i materiały.  Implanty, czyli śruby, które są osadzone w tkance kostnej i pełnią funkcję fundamentu, czyli korzenia zęba. Na bazie takiego syntetycznego korzenia zęba, implantu trzeba osadzić ząb, czyli koronę protetyczną. Potrzebny jest łącznik pomiędzy implantem a koroną. Takie łączniki mogą być standardowe albo robione na specjalne zamówienie, indywidualne. W skład systemu implantologicznego wchodzą także wiertła do opracowania łoża pod implanty. Dodatkowo różnego rodzaju drobne narzędzia takie jak śrubokręty i inne. Same implanty Poznań w różnych systemach implantologicznych różnią się wyglądem, konstrukcją, skokiem gwintu, tym jak ostre są nacięcia na implancie. Jednakże bardzo ważny jest sposób w jaki implanty łączą się z koronami protetycznymi. Takie połączenie to newralgiczny punkt całe pracy. Musi być precyzyjne i wyglądać naturalnie.

Implant z certyfikatem – czyli co?

W stosunku do implantów i systemów implantologicznych (implanty na rynku najczęściej oferowane są w kompletnych rozwiązaniach systemowych) w krajach Unii Europejskiej i w USA przyjęto międzynarodowe normy, które pozwalają na wydanie certyfikatu. Aby implant i system implantologiczny uzyskały certyfikat, muszą spełniać następujące warunki:

 • materiał, z którego wykonany jest implant musi być obojętny dla organizmu,
 • nie może być toksyczny, rakotwórczy, nie może ulegać korozji i zmieniać swoich właściwości,
 • system implantologiczny musi składać się z kilku typów implantów, do których powinien pasować każdy rodzaj łączników, a jednocześnie liczba typów implantów i łączników nie powinna być ponad miarę szeroka,
 • elementy systemu powinny być precyzyjnie dopasowane, wytrzymałe i jednocześnie elastyczne,
 • oprzyrządowanie, które można poddawać sterylizacji oraz bezpieczną i niezbyt skomplikowaną technikę przebiegu operacji,
 • opakowanie wszystkich elementów powinno być sterylne i pozwalać na przeprowadzenie zabiegu bez konieczności dotknięcia wnętrza kości,
 • system musi być objęty gwarancją producenta,
 • rezultaty zastosowania systemu implantologicznego muszą być potwierdzone wieloletnimi badaniami naukowymi.

Systemy implantologiczne – Astra Tech

Szwedzka firma Astra Tech powstała w 1948 r. pod nazwą AB Sjukvårdsutensilier. Ponadto, obecnie jako trzeci największy producent implantów zębowych na świecie jest częścią międzynarodowego koncernu Dentsply, światowego lidera rozwiązań stomatologicznych oferowanych w 120 krajach świata. Oferowane rozwiązania implantologiczne charakteryzują się dążeniem minimalizacji skomplikowania konstrukcyjnego. Dodatkowo, jak większość producentów ze światowej czołówki, firma Astra Tech obejmuje swoje implanty dożywotnią gwarancją. Implanty Astra Tech dostępne są w kilku średnicach i długościach, a ich cechy charakterystyczne (jak podaje producent) to:

 • powierzchnia OsseoSpeed – modyfikowana związkami fluoru powierzchnia implantu tworzy nanostrukturę stymulującą proces tworzenia kości oraz jej zrastania z implantem (osteointegracja) co pozwala uzyskać odpowiednio stabilne jego osadzenie w kości szczęki
 • szyjka zaprojektowana w technologii MicroThread – oferuje optymalny rozkład obciążenia i wartości naprężeń przenoszonych z korony lub mostu na wszczepiony implant
 • połączenie Conical Seal Design – umożliwia stabilne łączenie implantu praktycznie z dowolnym docelowym rozwiązaniem protetycznym. Połączenie typu stożkowego gwarantuje jego absolutną szczelność.
 • rozwiązanie Connective Contour – zapewnia właściwą geometrię i zwiększony obszar kontaktu implantu z tkankami miękkimi oraz ich objętość, chroniąc w ten sposob kość brzeżną
Rodzaje implantów

Nobel Biocare

Nobel Biocare to firma szwedzko-szwajcarska, która zajmuje się systemami implantologicznymi od połowy lat 60. XX wieku.  Główne systemy implantologiczne opracowane przez Nobel Biocare dzielą się na cztery produkty: NobelActive, NobelReplace, NobelSpeedy oraz Branemark.

Pierwszy z produktów, implant NobelActive gwarantuje bardzo wysoką stabilizację uzupełnienia, nawet przy słabych warunkach kostnych, dlatego też jest odpowiedni w zasadzie do wszystkich przypadków. Doskonale nadaje się do implantacji natychmiastowej (tzw. implanty w jeden dzień, implanty w jedna godzinę). Ponadto, dzięki możliwości zmiany kierunku wkręcania podczas zabiegu, lekarz ma dowolność w jego umiejscawianiu.

NobelReplace to z kolei implant dwuczęściowy o uniwersalnym zastosowaniu. Doskonale sprawdzi się zarówno w miękkich jak i twardych kościach, zarówno w implantacji jednofazowej (implanty w 1 dzień) jak i w implantacji dwufazowej, kiedy czekamy na wygojenie się dziąsła.

NobelSpeedy to implant posiadający dwa połączenia – wewnętrzne i zewnętrzne, co znacznie zwiększa możliwości nadbudowy protetycznej. Jego specjalna, stożkowa budowa daje nie tylko gwarancję wysokiej stabilizacji pierwotnej, ale również ułatwia przebieg zabiegu.

Zdecydowanie najpopularniejszym system implantologicznym wśród implantów Nobel Biocare jest jednak Branemark – implant uniwersalny o ściankach równoległych, co pozwala stosować je w różnych przypadkach i nie wymaga przeszczepiania kości.

Straumann

Założona w 1954 r. w Szwajcarii firma Institut Strumann AG jest obecnie uznawana za światowego lidera w dziedzinie implantologii stomatologicznej oraz regeneracji tkanek przyzębia. Ponadto przytaczane przez producenta wyniki badań klinicznych wykazują, że oferowane implanty mają najwyższy odsetek przetrwania (98,8%) spośród wszystkich zarejestrowanych systemów implantologicznych. Aktualnie firma oferuje pacjentom 4 podstawowe rodzaje implantów, na które udziela dożywotniej gwarancji:

 • Standard – podstawowa wersja implantów o cylindrycznym kształcie. Charakteryzuje się możliwością łatwego i bezpiecznego wszczepiania przy użyciu zaledwie kilku narzędzi chirurgicznych. Wysoka szyjka implantu ułatwia utrzymanie higieny wokół niego. Implanty dostępne w trzech różnych średnicach części śródkostnych: Ø3.3 mm, Ø4.1 mm oraz Ø4.8mm.
 • Standard Plus – polecane do stosowania w odcinkach tyło-bocznych. Gładko wypolerowany kołnierz o wysokości 1.8 mm w części przyszyjkowej optymalizuje reakcję tkanek wokół implantu a zmniejszona wysokość szyjki ułatwia osiągnięcie optymalnych efektów estetycznych.
 • Tapered Effect – implanty natychmiastowe, pozwalające na ekstrakcję (usunięcie zęba) i wszczepienie implantu podczas jednej wizyty.
 • Bone Level – przeznaczone są do stosowania w tzw. odcinkach estetycznych czyli w przednich i przedniobocznych. Jeżeli warunki anatomiczne tego wymagają, mogą być wykorzystane również w przypadku braków zębów bocznych. Implanty te są całkowicie pogrążone w kości. Dostępne w trzech średnicach środkostnych (Ø3.3 mm, Ø4.1 mm, Ø4.8mm) oraz długościach 8, 10, 12 i 14mm.

Warte uwagi: Implanty stomatologiczne i ich rodzaje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *