Bez kategorii

Przeciwwskazania przy zakładaniu implantów

Nie zawsze implanty stomatologiczne są rozwiązaniem, z którego dany pacjent może skorzystać. Niestety istnieją liczne przeciwwskazania, przez które zabieg ten nie będzie możliwy do wykonania. Jednakże nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji – nasi specjaliści zaproponują Ci inne, dopasowane pod Twoje potrzeby rozwiązanie. Przeczytaj niniejszy, aby dowiedzieć się z jakich powodów nie można przeprowadzić zabiegu implantologicznego w ramach usług Implanty Poznań.

Przeczytaj również: Jak przebiega zabieg implantologiczny?

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Przeciwwskazania implantacji zębów

Generalnie wprowadzenie implantów w kość możemy wykonać praktycznie zawsze. Jest to kwestia odpowiedniego przygotowania jamy ustnej pacjenta oraz zaplanowania zabiegu. Ewentualnie proces ten poprzedza się innymi, drobniejszymi zabiegami, których celem jest przygotowanie zębów pod implantację. Problem polega jednak na tym, że przy niektórych stanach i schorzeniach integracja wszczepu zębowego z kością jest zaburzona albo nie następuje wcale. Dlatego też mamy w medycynie podział na bezwzględne i względne przeciwskazania implantacji zębów.

Bezwzględne przeciwwskazania

Nie jest możliwe wstawianie implantów zębowych u dzieci, a także nastolatków, u których wciąż trwa rozwój tkanek kostnych. W zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu najwcześniej zabieg implantacyjny przeprowadza się w okolicach 17. lub 18. roku życia. Często zalecane jest, aby pacjent miał ponad 20, a najlepiej więcej niż 25 lat.

Ponadto takim przeciwwskazaniem wśród kobiet jest również ciąża. Nie wykonujemy diagnostyki rentgenowskiej, która jest podstawą do zaplanowania zabiegu.  Kolejny element leczenia implantologicznego to farmakoterapia. Pacjentka przyjmuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybiotyki. W okresie ciąży może mieć to niekorzystny wpływ na płód. Dodatkowo wahania poziomu hormonów w organizmie kobiety zaburzają proces integracji implantu z kością.

Należy wspomnieć również o chorobach, które są przeciwskazaniem bezwzględnym. Jest to parodontoza, osteoporoza oraz nieleczona próchnica. Osteoporoza osłabia tkankę kostną i obniża jej zdolności regeneracyjne, przez co implant mógłby się nie przyjąć. Paradontoza często wyklucza leczenie implantologiczne, ponieważ znacząco zwiększa ryzyko odrzucenia wszczepu. W przypadku tej choroby zalecane są inne metody radzenia sobie z problemami dotykającymi uzębienia. Jeśli implant jest konieczny, przy zaawansowanej chorobie lekarz może stwierdzić konieczność przeprowadzenia regeneracji kości. Nieleczona próchnica wyklucza możliwość przeprowadzenia zabiegu. W pierwszej kolejności u pacjenta trzeba wyleczyć wszelkie zmiany próchnicowe, ponieważ ich źródłem są bakterie, które mogą prowadzić do poważniejszych zakażeń i powikłań. Ponadto choroby nowotworowe to bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu, ponieważ osoba chora ma obniżoną odporność, rany goją się dłużej, a często obserwuje się też inne objawy. Ewentualna możliwość leczenia implantologiczne pojawia się w przypadku remisji choroby.

Względne przeciwwskazania

W porozumieniu z prowadzącym lekarzem specjalistą możliwa jest implantacja u osób:

  • z cukrzycą,
  • po chemioterapii
  • radioterapii,
  • po leczeniu przeciwzakrzepowym

Ponadto oprócz schorzeń ogólnych przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być też okoliczności związane z miejscem wszczepiania implantu:

  • stany zapalne w planowanym miejscu zabiegu,
  • zanik tkanki kostnej. W tym przypadku konieczna będzie wcześniejsza odbudowa kości.
  • zbyt mała przestrzeń w zębodole do umieszczenia implantu lub pomiędzy zębami na umieszczenie korony przyszłego zęba,
  • silne pochylenie zębów w kierunku braku w uzębieniu uniemożliwiające wstawienie korony zęba lub swobodne operowanie narzędziami podczas zabiegu.

Warte uwagi: Implanty stomatologiczne i ich rodzaje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *