Bez kategorii

Negatywne skutki braków w uzębieniu

Braki w uzębieniu zwykle kojarzą nam się wyłącznie z problemem natury estetycznej. Luka między zębami może odebrać nam pewność siebie – czujemy się przez to mniej atrakcyjni i wstydzimy się szeroko uśmiechać.  Utrata nawet jednego zęba może powodować konsekwencje, niewidoczne dla oka, ale mające odzwierciedlenie w ogólnym, pogarszającym się samopoczuciu.  Świadomość higieny i estetyki stomatologicznej bardzo wzrosła w ostatnich 20-30 latach. Tym nie mniej nie zawsze zdajemy sobie sprawę z powagi i konsekwencji usuwania zębów. Z danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że statystyczny Polak po 35. roku życia nie ma aż 11 zębów. Najczęściej brakuje nam ósemek, które źle wyrastają, nie mieszczą się w żuchwie i trzeba je wyrwać, jednak inne zęby z upływem czasu także często tracimy. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać najpoważniejsze skutki długotrwałych braków w uzębieniu.

Przeczytaj również: Jak przebiega zabieg implantologiczny?

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Efekt Godona

Wszystkie zęby gwarantują nam stabilność, choć nie są one sztywno osadzone w jamie ustnej. Zęby pozostają na swoim miejscu dzięki serii skomplikowanych nacisków i sił. Jeżeli utracimy choć jeden ząb, naciski i siły te zostają zachwiane. Problem zaczyna się już od braku jednego zęba. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym efektem Godona. To zjawisko, w którym zęby sąsiadujące z luką po usuniętym zębie zaczynają się stopniowo uchylać w stronę ubytku. Dzieje się tak dlatego, że zęby otaczające ubytek w łuku zębowym nie mają już oparcia i m.in. wskutek zaniku kości w zębodole przesuwają się w stronę „wolnego” miejsca. Tkanka kostna w miejscu utraconego zęba szybko zaczyna zanikać. W takiej sytuacji, przed przystąpieniem do odbudowy protetycznej, należy poddać się zabiegowi odbudowy kości.

Problemy z układem pokarmowym

Brak uzębienia prowadzi do chronicznych i przewlekłych problemów ze strony układu pokarmowego, ponieważ powoduje niedokładne przeżuwanie jedzenia. W momencie, gdy źle rozdrabniamy pokarm bądź w ogóle tego nie robimy bardzo przeciążonymi organami są żołądek i jelita. To one muszą radzić sobie ze źle pogryzionym i połkniętym w dużych kawałkach pokarmem. Mamy wtedy coraz poważniejsze problemy trawienne. Pojawiają się najpierw zaparcia, potem sporadyczne, a wreszcie ciągłe bóle żołądka. Rozwinięciem są wrzody żołądka i dwunastnicy. Ponadto osoby bezzębne lub z brakami w uzębieniu z czasem systematycznie eliminują  ze swojej diety wiele produktów, m.in. surowe warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywa. Zubożenie diety prowadzi do braku witamin i innych składników, a w efekcie do anemii, chudnięcia bądź osłabienia siły mięśniowej. Co ciekawe, mniej efektywne żucie osłabia zmysł smaku, czego efektem jest przesalanie oraz przesładzanie potraw. A to generuje dodatkowe problemy w postaci otyłości, nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy.

Skutki braków – zmiana rysów twarzy

Kiedy tracimy ząb, kość, w której ząb był osadzony zaczyna zanikać. Wraz z zanikiem kości, zmienia się kształt, rysy naszej twarzy. W miejscu brakujących zębów, policzki stają się zapadnięte, a twarz wygląda o wiele starzej. Może także dojść do: zapadnięcia się żuchwy, wysunięcia brody do przodu, zmniejszenia odległości między brodą a nosem, opadnięciem kącików ust.

Te wszystkie przykre skutki można ominąć, uzupełniając możliwie szybko braki zębowe. Współczesna implantologia oferuje wiele możliwości i sposobów leczenia ubytków zębowych. Piszemy o nich obszernie na stronie naszej kliniki, wykonujemy je w ramach usług Implanty Poznań.

Warte uwagi: Implanty stomatologiczne i ich rodzaje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *