Bez kategorii

Wszczepienie implantu – najpopularniejsze mity

Na temat implantów istnieje wiele różnych opinii, które nie zawsze pokrywają się z faktami, a niezweryfikowane mogą zaburzyć naszą wiedzę i opinię na ich temat. W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze mity, które błędnie postrzegają wszczepienie implantu. Chcielibyśmy je zanegować i obalić. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Stabilizacja – systemy mocowania protez całkowitych

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

MENU:

Mit 1. Wszczepienie implantu jest zabiegiem bolesnym

To jeden z najbardziej popularnych mitów nie tylko w odniesieniu do implantów, ale całego leczenia stomatologicznego. Współczesna stomatologia wykorzystuje bardzo skuteczne metody znieczulania miejscowego, przez co podczas zabiegu pacjent czuje się komfortowo i praktycznie nie odczuwa bólu. Po wizycie u dentysty najczęściej występuje tylko niewielki obrzęk dziąsła, który nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu już następnego dnia. Pacjent może również zażyczyć sobie znieczulenia ogólnego. Implanty Poznań to zabieg całkowicie bezbolesny.

Mit 2. Wszczepienie implantu to skomplikowana i długa operacja

Wiele osób uważa, że wszczepienie implantów to bardzo skomplikowany zabieg trwający nawet kilka godzin. Sam zabieg wszczepiania implantu zajmuje zaledwie 20-30 minut. Jednak w niektórych przypadkach może on być poprzedzony koniecznością wykonania dodatkowych zabiegów chirurgicznych – jeśli u pacjenta nie ma wystarczającej ilości tkanki kostnej, co umożliwiłoby stabilne zamocowanie implantu. W takiej sytuacji trzeba odbudować kość, co jest dodatkowym zabiegiem. Proces zrastania się sztucznego korzenia z kością, na który osadza się koronę trwa kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nadal pozostajemy z ubytkiem, na ten okres w miejscu brakującego zęba zwykle można zastosować uzupełnienie tymczasowe.

Mit 3. Nie można wszczepić implantu bezpośrednio po usunięciu zęba. 

Uzupełnienie ubytku powinno nastąpić jak najszybciej od momentu utraty zęba. Luki w uzębieniu to nie tylko problem dotyczący estetyki uśmiechu. Pozostałe zęby na skutek ubytku mogą zacząć się przechylać i przemieszczać, co może również doprowadzić do zaburzeń zgryzowych. Nieuzupełniane braki zębowe mogą prowadzić poza tym do wielu różnych powikłań. Mogą spowodować zanik kości i uniemożliwić zastosowanie implantów w przyszłości, powodować przeciążenie pozostałych zębów wpływając na ich ścieranie, rozchwianie, a nawet powodować zaburzenia stawów skroniowo żuchwowych.

Mit 4. Implanty zębowe nie pozwalają na przeprowadzenie rezonansu magnetycznego

To jeden z najczęstszych mitów krążących na temat implantów zębowych. Mit ten zbudowany został w oparciu o pytania, które zwykle znajdują się w kwestionariuszu pacjenta badanego za pomocą rezonansu magnetycznego. Pytanie o implanty nie ma jednak na celu wykluczenie pacjenta z zabiegu. Chodzi raczej o to by lekarz przygotowujący opis rezonansu nie musiał zgadywać na co patrzy. Materiały wykorzystane do produkcji implantów wyróżniają się diamagnetyką – nie magnesują się. Podobnie sprawa ma się ze słynnymi kontrolami na lotnisku – czujniki metali nie są w stanie ich wykryć.

Mit 5. O implanty nie trzeba dbać

Jeżeli chcemy, aby implanty posłużyły nam przez całe życie, należy skrupulatnie o nie dbać. Ważna jest codzienna higiena, podobnie jak w przypadku naturalnych zębów. Ponadto implanty trzeba regularnie kontrolować u dentysty. Nie są one niezniszczalne i trzeba obchodzić się z nimi podobnie jak z prawdziwymi zębami. Zabieg wszczepienia implantów zębowych nie zwalnia nas także z obowiązku odbywania kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wiele czynników decyduje o tym, czy zaaplikowany implant będzie służył bez żadnych komplikacji przez resztę życia. Tylko odpowiedni specjalista jest zdolny ocenić wpływ tych czynników.

Mit 6. Każdy dentysta posiada kwalifikacje do wykonywania zabiegu wszczepienia implantu

Implantologia stanowi osobną dziedzinę stomatologii. Tylko implantolodzy, czyli dentyści, którzy ukończyli specjalistyczny kurs i posiadają odpowiedni certyfikat mogą wykonywać zabiegi z tej dziedziny. Zabiegi implantologiczne wymagają  ponadto specjalistycznego sprzętu i predyspozycji manualnych.

Warte uwagi: Protezy stomatologiczne – podstawowe informacje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *