Bez kategorii

Tomografia komputerowa w implantologii

Prawidłowa diagnostyka to znaczna część sukcesu w stomatologii. Jedynie dzięki niej możliwe jest zaplanowanie i podjęcie skutecznego leczenia. Jednym z istotniejszych badań, jakie przeprowadzane są przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego (m.in. wszczepienia implantów), jest badanie tomografem komputerowym. Tomografia komputerowa jest podstawą planowania leczenia implantologicznego. Trójwymiarowe zdjęcie pozwala na uzyskanie precyzyjnych informacji dotyczących ilości kości znajdujących się w miejscu planowanego zabiegu. Jeśli jest ona niewystarczająca, konieczna będzie odbudowa kości Poznań. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Rozwiązania protetyczne na implantach

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

MENU:

  • Systemy komputerowego wspomagania diagnozy (CAD – Computer Aided Detection)
  • Tomografia komputerowa – jakich dostarcza informacji?
  • Tomografia komputerowa stożkowa (I-CAT)

Systemy komputerowego wspomagania diagnozy (CAD – Computer Aided Detection)

Rozwój oprogramowania do przetwarzania danych obrazowych do dziś wpływa na możliwość wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych. W szczególności mam na myśli rozwiązania w zakresie oceny diagnostycznej obrazów. Opracowanie systemów komputerowego wspomagania diagnozy miało na celu ułatwienie i podniesienie dokładności oceny obrazów przeprowadzanej przez lekarza radiologa poprzez wstępne wykrywanie zmian patologicznych. Oczywiście z biegiem lat ten cel w pełni się spełnił. Najszerszy obszar zastosowań komputerowego wspomagania diagnozy dotyczy mammografii. Jednak coraz częściej wykorzystywane są one również w badaniu tomografii komputerowej – w automatycznej ocenie wielkości zmiany ogniskowej bądź analizie ewentualnej progresji. Systemy te umożliwiają obiektywizację stawianej diagnozy. Nowoczesne techniki obrazowania tomograficznego miały bardzo duży wpływ na rozwój implantologii. Od czasu przeprowadzenia pierwszych prób uzupełnienia braków w uzębieniu przez wiele lat eksperymentowano z doborem najlepszych materiałów i sposobów umiejscowienia wszczepów w kości. Cały czas jednak zabiegi miały charakter raczej intuicyjny. Gdyż klasyczne techniki obrazowania pozwalały jedynie na ogólną ocenę warunków anatomicznych pacjenta[1].

Tomografia komputerowa – jakich dostarcza informacji?

Badanie tomografii komputerowej, które poprzedza implantację stomatologiczną, dostarcza szeregu precyzyjnych danych, których poznanie jest niezbędne do przeprowadzenia owego zabiegu. Informuje o stanie wyrostków zębodołowych przygotowanych do zabiegu. Jakie ma to znaczenie w leczeniu implantologicznym? Uzyskanie informacji o wszystkich wymiarach kości oraz ich rozmieszczeniu pozwala na wprowadzenie możliwie najdłuższych wszczepów. To z kolei zapewni najlepszą stabilizację implantów. Dzięki określeniu umiejscowienia takich struktur, jak: zatoki, nerwy, naczynia krwionośne, czy też stwierdzeniu stanów patologicznych w ich obrębie – bezpieczeństwo zabiegu znacznie się zwiększa. Pierwszym systemem komputerowym, który wspomógł planowanie zabiegów implantacji był Nobel- -Guide™. Przedstawiony w 2003 roku przez szwedzką firmę Nobel Biocare[2]. Po dokładnej analizie i wyznaczeniu optymalnego miejsca implantacji przy pomocy wspomnianego systemu, stomatolog może przygotowywać specjalne szablony chirurgiczne służące do przeprowadzenia zabiegu. Dzięki temu zapewnia precyzję zabiegu. Ponadto minimalizuje możliwość popełnienia błędów chirurgicznych.

Z tego wynika, że tomografia komputerowa dała nam szereg możliwości. Dzięki niej możliwe są systemy wirtualnych implantacji, a więc i wprowadzenie technik natychmiastowego obciążenia. Przy pomocy systemu wirtualnego planowania (bez konieczności pobierania wycisków) uzupełnienie protetyczne projektowane i wykonywane jest jeszcze przed zabiegiem. W przypadku braku przeciwwskazań uzupełnienie jest przytwierdzane od razu po wprowadzeniu wszczepów. Technika ta stanowi wielki przełom w przebiegu zabiegów implantologicznych: skraca czas leczenia, ogranicza inwazyjność i zapewnia znaczne korzyści estetyczne dla pacjenta[3].

Tomografia komputerowa stożkowa (I-CAT)

To bardzo precyzyjne badanie, które pozwala uzyskać wysokiej jakości trójwymiarowy obraz tkanek pacjenta. Tomograf I-CAT emituje niewielką (100 razy mniejszą) dawkę promieniowania w porównaniu z powszechnie stosowanymi tomografami medycznymi, dając przy tym 60 razy większą dokładność. Badanie pozwala uzyskać informacje, które umożliwią pełną ocenę uwarunkowań anatomicznych pacjenta i w efekcie wybór najbardziej optymalnej metody leczenia w implanty Poznań.

Warte uwagi: Implanty stomatologiczne i ich rodzaje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.


[1] Wadim Wojciechowski, Andrzej Urbanik, Rola tomografii komputerowej w wirtualnym planowaniu zabiegów implantologicznych w stomatologii, Acta Bio-Optica et Informatica Medica 1/2012, vol. 18, s. 31

[2] https://www.nobelbiocare.com/ (dostęp: 08.11.2022)

[3] Wadim Wojciechowski, Andrzej Urbanik, Rola tomografii komputerowej w wirtualnym planowaniu zabiegów implantologicznych w stomatologii, Acta Bio-Optica et Informatica Medica 1/2012, vol. 18, s. 32

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *