Bez kategorii

Uczulenie na implanty – czy to możliwe?

Dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęto prowadzić badania nad odpowiednim materiałem, z którego można byłoby tworzyć implanty. Implant musi spełniać dwa podstawowe warunki – przede wszystkim ma być trwały, a także nie powodować negatywnych skutków dla ludzkiego organizmu. Co to w praktyce oznacza? Implant nie może niszczyć żywej tkanki ani wywoływać reakcji zapalnych. Musi być w pełni bezpieczny dla organizmu.  Przełomowym wydarzeniem było wynalezienie przez szwedzkiego naukowca Ingvara Branemarka doskonałych właściwości tytanu. Jednakże zanim się to stało, implanty tworzono z porcelany, srebra, stopu platynowo-irydowego oraz stopu chromo-kobaltowo-molibdenowego. Na ten moment najczęściej używa się tytanowych implantów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się czy ten materiał jest w pełni bezpieczny jeżeli chodzi o możliwe reakcje alergiczne. Czy może wywoływać uczulenie u pacjenta?

Przeczytaj również: Stabilizacja – systemy mocowania protez całkowitych

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Tytan a uczulenie na implanty

Przyjmuje się, że czysty tytan nie posiada składników mogących wywołać uczulenie czy alergię, ponieważ jest całkowicie neutralny dla organizmu. Praktycznie zerowy potencjał uczulający tytanu to efekt jego wysokiego powinowactwa do tlenu (jon tytanu po uwolnieniu do tkanek błyskawicznie zostaje utleniony). Tytan nie jest więc w stanie sprowokować odpowiedzi immunologicznej organizmu, a tym samym – nie działa uczulająco. Jak wspomniałam, tak się powszechnie przyjmuje. Jednakże w piśmiennictwie naukowym można znaleźć tezy, które podważają powyższą opinię. Zdaniem badaczy zatrudnionych w Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum UJ: „alergia na implant tytanowy w świetle danych klinicznych wydaje się być narastającym, choć na razie rzadkim problemem”. Istnieją dowody na to, iż implanty tytanowe mogą powodować uboczną reakcję organizmu ze względu na domieszkę użytych do ich produkcji metali.

Jakość implantów a reakcje alergiczne

Najczęstsze alergeny to metale takie jak nikiel, kobalt i chrom. Ponadto notuje się także reakcje alergiczne na tytan, iryd, platynę, stal nierdzewną, żywice epoksydowe i wiele innych surowców, niekoniecznie metali. Typowymi objawami alergii są:

  • wyprysk,
  • opóźnione gojenie się ran,
  • nawracający wysięk,
  • ból, obrzęk,
  • stan zapalny,
  • zmniejszony zakres ruchu,
  • poluzowanie implantu (co może upośledzać jego funkcje). 

Gorsze oczyszczenie i zastosowanie domieszek różnych metali (nikiel, wanad, niob, pallad, cyrkon, glin) może stać się przyczyną niepożądanej reakcji immunologicznej. Mogą one także spowodować włóknienie, metalozę, przerost i podrażnienie tkanki miękkiej w okolicy implantu. W najgorszym scenariuszu koniecznością będzie usunięcia wszczepu. 

Najwyższej klasy implanty Poznań zębowe wykonane są z obojętnego biologicznie czystego tytanu, podlegają najbardziej surowym normom surowcowym i technologicznym. Wyprodukowanie implantu z czystego tytanu (bez zanieczyszczeń i domieszek metali) jest trudne i bardzo kosztowne.  Generuje to oczywiście ich wyższą cenę, ale daje gwarancję niewystąpienia reakcji alergicznej. 

Warte uwagi: Protezy stomatologiczne – podstawowe informacje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *