Bez kategorii

Pantomogram w implantologii

Nowoczesna stomatologia dysponuje rozmaitymi metodami diagnostycznymi, dzięki którym stomatolog może z dokładnością zlokalizować miejsce występowania stanu zapalnego. Taką pomocą jest pantomogram zębów. Pantomogram to jedno z najczęściej zlecanych badanie z użyciem promieni rentgenowskich. Jest szybkie, bezbolesne i stosunkowo tanie, ma jednak pewne ograniczenia. Wykonuje się je przed zabiegiem implantologicznym w Implanty Poznań. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Stabilizacja – systemy mocowania protez całkowitych

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

MENU:

Pantomogram – co to za badanie?

Pantomogram  to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego. Na nim widoczne są wszystkie zęby szczęki i żuchwy. Ponadto struktury kostne, zatoki szczękowe i stawy skroniowo-żuchwowe. Zdjęcie pantomograficzne zwane też potocznie zdjęciem panoramicznym wykonywane jest urządzeniem jakim jest Pantomograf. Sprzęt ten dzięki jednoczesnemu ruchowi głowicy generującej promieniowanie RTG oraz zapisu rejestratora, pozwala na otrzymanie dokładnego zdjęcia danej warstwy twarzoczaszki. 

Kiedy wykonać badanie?

  • W przypadku ekstrakcji zębów. Pantomogram pokazuje kształt korzeni oraz ich krzywizny, położenie zębów w stosunku do zębów sąsiednich i innych struktur anatomicznych.
  • Przy leczeniu implantologicznym i ortodontycznym. Badanie to pomaga wstępnie zaplanować zabieg i ocenić warunki anatomiczne. Ponadto znacznie ułatwia trafne postawienie diagnozy w rozpoznaniu wady zgryzu oraz do wykonania planu leczenia.
  • W przypadku chorób przyzębia i zębów. Zdjęcie pokazuje jak bardzo postąpił zanik kości i w jakich płaszczyznach. Dodatkowo możliwe jest wykrycie ubytków próchnicowych niewidocznych w badaniu wewnątrzustnym. Przy zaniku kości konieczna jest odbudowa kości Poznań.
  • Przy wszelkiego rodzaju urazach zębów. Zdjęcie pantomograficzne jest pomocne przy ocenie złamań korzeni zębów, złamań żuchwy i innych urazów w obrębie kości szczęk.

Pantomogram a tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to badanie trójwymiarowe. Dostarcza nieco więcej informacji o badanych strukturach niż pantomogram. Wynika to z faktu, że wynik badania tomograficznego pokazuje kolejne warstwy jamy ustnej i pozwala na wygenerowanie obrazu trójwymiarowego oraz sprawdzenie każdej badanej płaszczyzny. Natomiast pantomogram to jednowymiarowy obraz wszystkich zębów, zarówno w górnej, jak i dolnej szczęce. Pozwala ono zobaczyć lekarzowi całą szczękę na jednym zdjęciu.

Badanie pantomogramem a bezpieczeństwo

Ze względu na użycie szkodliwego promieniowania jonizującego podczas tego badania, zgodnie z polskim prawem wykonuje się je wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza.  Jednakże dawka promieni rentgenowskich nie jest w przypadku panoramicznego prześwietlenia zębów wysoka – zwłaszcza odkąd nowoczesne, cyfrowe aparaty RTG przeznaczone do robienia zdjęć pantomograficznych (tzw. pantomografy) wyparły tradycyjne urządzenia kliszowe. Ponadto, aby dodatkowo zabezpieczyć szczególnie wrażliwe narządy wewnętrzne, podczas badania pacjent ma założone specjalne, wypełnione ołowiem osłony.

Pantomogram przed implantacją i po niej

Pantomogram wykonuje się u każdego pacjenta przygotowywanego do wszczepienia implantów. Na jego podstawie implantolog dokonuje pomiarów tkanki kostnej oraz planuje liczbę, rozmiar i rozmieszczenie implantów. Ponadto pantomogram pozwala wykluczyć ewentualne przeciwskazania do wszczepienia implantów, takie jak obecność ognisk zapalnych w jamie ustnej. Zdjęcie pantomograficzne jest zatem niezbędne już na etapie konsultacji implantologicznej. Dodatkowo, w zdecydowanej większości przypadków wystarcza do zaplanowania leczenia implantologicznego.

Ponadto pantomogram stanowi rutynowe badanie kontrolne po leczeniu implantologicznym. Pozwala on na wczesne wykrycie, a tym samym przeciwdziałanie ewentualnym następstwom patologii takich jak np. zanik kości wokół implantu czy stan zapalny zębów sąsiednich zagrażający wszczepionemu implantowi. Regularne wykonywanie badania pantomograficznego jest korzystne nie tylko ze względu na kontrolę implantów ale stanowi podstawę rozsądnej i skutecznej profilaktyki stomatologicznej.

Przebieg badania

Aby nie doszło do powstania na prześwietleniu tzw. artefaktów ruchowych, osoba badana proszona jest o oparcie rąk, czoła i brody na przeznaczonych do tego podpórkach pantomografu, a także o zaciśnięcie zębów na specjalnym uchwycie, osłoniętym dla higieny jednorazową nakładką. Tuż przed skanem należy  zamknąć usta, przełknąć ślinę i przycisnąć język do podniebienia. Specjalista ustawia sprzęt w odpowiedniej pozycji, wykorzystując do tego laserowy wskaźnik. Gdy wszystko jest gotowe, ruchoma część urządzenia, emitująca promienie rentgenowskie, wykonuje obrót wokół głowy pacjenta. Trwa to zaledwie kilkanaście sekund. Zdjęcie panoramiczne zębów wyświetla się natychmiast na ekranie komputera połączonego z pantomogramem.

Warte uwagi: Protezy stomatologiczne – podstawowe informacje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *