Bez kategorii

Protezy stomatologiczne – podstawowe informacje

Zdarza się tak, że pacjent staje przed koniecznością skorzystania z protezy zębowej. Ma ona zapobiec między innymi obniżeniu jakości jego życia, zanikaniu kości (wtedy konieczna jest odbudowa kości Poznań) oraz ma przywrócić prawidłowe funkcje narządu żucia. Jednakże zanim udasz się do protetyka bądź specjalisty implantologa, zapoznaj się z rodzajami protez zębowych. A tych jest co najmniej kilka, więc jest w czym wybierać. Różnią się zarówno sposobem mocowania, stabilnością, komfortem związanym z ich używaniem, jak i ceną. W niniejszym artykule przedstawimy wszelkie podziały protez oraz ich wady i zalety. Przeczytaj go, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Obciążenie natychmiastowe implantów

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

MENU:

Protezy całkowite – ruchome i stałe

Protezy całkowite (osiadające) stosowane są głównie w przypadku całkowitej utraty uzębienia pacjenta. Wykonywane są z trwałych materiałów, a ich niewątpliwą zaletą jest podobieństwo do naturalnego uzębienia. 

Protezy całkowite utrzymują się w jamie ustnej dzięki warstwie śliny, która pojawia się pomiędzy ich płytą a szczęką ( tzw. przyleganie adhezyjne). Jednakże minusem tego rozwiązania jest słabe trzymanie się dolnej protezy, ze względu na mniejszą powierzchnię jej przylegania. Ponadto podczas użytkowania protezy całkowitej ruchomej, siły żucia, które są przenoszone przez błonę śluzową na kość, powodują jej stopniowe zanikanie (kość się kurczy i zanika). W efekcie z biegiem czasu pierwotnie prawidłowo przylegająca proteza staje się luźna. Dodatkowo jej utrzymanie w jamie ustnej staje się trudniejsze. To może powodować dyskomfort spowodowany obawą przed wypadaniem protezy.

Alternatywą protez ruchomych, są stałe, które są całkowicie oparte na implantach zębowych. Podobnie jak w przypadku protez ruchomych, również protezy całkowite stałe są stosowane głównie u pacjentów borykających się z bezzębiem. Wstawienie takiej protezy u pacjenta polega na wszczepieniu implantów zębowych, które zastępują utracony korzeń zęba pacjenta, a następnie na nich jest mocowana proteza zębowa.

Protezy częściowe – osiadające i nieosiadające

Protezy częściowe osiadające stosuje się u pacjentów, którzy borykają się z brakami niewielkiej ilości zębów. Często mocowana jest przy pomocy klamer, zamków, zatrzasków lub zawiasów, które wykonane są z metalu. Zapobiegają one konieczności stosowania kleju wśród pacjentów. Natomiast protezy częściowe nieosiadające (szkieletowe), składają się z części akrylowych, na których przymocowane są brakujące zęby pacjenta i łączników metalowych, które pozwalają na połączenie ze sobą elementów akrylowych. Protezy te są wytrzymałe na obciążenia i pozwalają przenosić siły żucia na kość w naturalny sposób, jednocześnie spowalniają jej zanik.

Proteza całkowita na implantach

Do stabilnego i bezpiecznego utrzymania protezy wystarczą dwa implanty Poznań w obrębie żuchwy. Ponadto od trzech do czterech w przypadku protezy w górnej szczęce. Do implantów dokręcane są zaczepy kulowe, lokatory lub metalowe wsporniki.

Cały proces składa się z kilku etapów. Zawsze musi on rozpocząć się od konsultacji wstępnej (wywiad lekarski, wskazanie przeciwskazań, pobranie wycisków, zlecenie badań).  Badania mają na celu określenie czy u pacjenta prawidłowo przebiegają procesy gojenia. Kluczowe jest także badanie kliniczne oceniające stan ogólny jamy ustnej i uzębienia. Zaplanowanie zabiegu wymaga również badania obrazowego, pantomogramu lub tomografii komputerowej szczęki i żuchwy. To pozwoli na ocenę stanu kości, zatok szczękowych. Ponadto pomoże zobrazować przebieg nerwów i  pozwoli na przeprowadzenie bezpiecznego zabiegu.

Podczas kolejnego etapu następuje wszczepienie implantów w wyrostki zębodołowe, Około 2 do 3 miesięcy implanty potrzebują na zrośnięcie się z kością. Następnie lekarz nacina dziąsło, aby odkręcić śruby zamykające i wkręcić śruby gojące.

Po wkręceniu śrub gojących kolejny raz musimy dać organizmowi czas na regenerację. Po kilkunastu dniach specjalista odkręca śruby, aby na ich miejsce zamocować filary kulkowe i wykonuje wyciski. Technik następnie wykonuje nową protezę.

Proteza na implantach czy proteza tradycyjna – co wybrać?

Pacjenci przede wszystkim cenią sobie stabilność protezy na implantach, imituje ona naturalne zęby przez co przywraca ich pełne funkcje. Wielu pacjentów z tradycyjna protezą mówi o konieczności długiego przyzwyczajania się niej. Ponadto stabilizacja protezy tradycyjnej z czasem się zmniejsza. Dzięki wszczepieniu implantów w kość nie ma potrzeby stosowania kleju do protez, a mocne osadzenie protezy daje też wysoką siłę żucia porównywalną do naturalnego uzębienia. Higiena protezy na implantach jest taka sama, jak przy posiadaniu własnych zębów, co ceni sobie wiele osób korzystających z tego rozwiązania. Protezę tradycyjną należy czyścić przy użyciu specjalnych przyborów po wyjęciu z jamy ustnej. Jednakże najważniejszą różnicą jest trwałość rozwiązania. Proteza na implantach posłuży nam dożywotnio, natomiast protezę tradycyjną należy wymieniać co około 5 lat.

Korzyści z protez na implantach

Protezy na implantach zapewniają: 

  • stabilizację – umieszczane są na stałe (mogą być przykręcone do implantów trwale połączonych z kością),
  • trwałość – protezy na implantach są dożywotnie,
  • higienę jamy ustnej podobną jak przy naturalnych zębach; protezy ruchome wymagają specjalnego czyszczenia,
  • komfort psychiczny – nie trzeba obawiać się, że proteza wypadnie w trakcie rozmowy, śmiechu. Ponadto mówienie jest zrozumiałe i można w niej spokojnie spać,
  • zdrowe kości – implanty przenoszą siłę żucia na kość, stymulując ją do rozwoju, dlatego zanik kości jest minimalny. Przy protezach ruchomych następuje zanik kości. Dzieje się tak, bo po utracie zębów na kości szczęki i żuchwy nie działa już takie obciążenie jak wcześniej.

Warte uwagi: Tomografia komputerowa w implantologii

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *