Implanty Dentysta
Bez kategorii

Implanty stomatologiczne i ich rodzaje

Każdy z nas pragnie pięknego uśmiechu, który odzwierciedla nastrój człowieka. Sprawia, że wyglądamy na pozytywnie nastawionych, szczęśliwych i dodaje nam uroku. Niestety, nie wszyscy mogą się nim cieszyć. Różnego rodzaju choroby, takie jak próchnica czy infekcje przyzębia mogą prowadzić do utraty pojedynczych lub kilku zębów. Ponadto, zdarzają się przypadki losowe, których skutkami jest utrata uzębienia. To powoduje ogromny dyskomfort psychiczny i fizyczny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedyną pomocą dla pacjentów z ubytkami w uzębieniu były protezy zębowe. Jednak stomatologia rozwinęła się na tyle, że naukowcy wynaleźli estetyczne implanty zębowe. W obecnych czasach cieszą się one rosnącą popularnością. W niniejszym artykule opiszemy implanty stomatologiczne z uwzględnieniem ich podziałów. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

MENU:

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty zębów, jakimi posługujemy się w zabiegach obecnie, zostały wynalezione w 1952 roku przez szwedzkiego chirurga ortopedę Per-Ingvara Brånemarka.  Ze względu na ich trwałość oraz wysoki stopień odwzorowywania funkcji zębów naturalnych, uznaje się je za jeden z większych postępów na rynku dentystycznym ostatnich kilkudziesięciu lat. Implant jest uchwytem chirurgicznym, który jest umieszczony w kości szczęki i zostaje pozostawiony do zrośnięcia się z kością na przestrzeni do kilku miesięcy. Celem wstawiania takiego zamiennika jest zastąpienie naturalnego zęba, który zepsuł się, wypadł lub uległ uszkodzeniu mechanicznemu. Leczenie i uzupełnianie ubytków jest ważne nie tylko ze względu na walory estetyczne. To przede wszystkim ratunek dla uzębienia, eliminacja rozwoju innych potencjalnych chorób. Ponadto znaczne zmniejszenie dyskomfortu.  Implant dentystyczny Poznań, który spojony jest z kością szczęki jest najbliższy naśladowaniu naturalnego zęba, ponieważ jest samodzielny, nie wpływa na pobliskie zęby i ma doskonałą stabilność.

Podział implantów ze względu na materiał wykonania

Rodzaje implantów stomatologicznych możemy podzielić w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane poszczególne części – sam implant, praca protetyczna mocowana na implancie i łącznik, czyli element łączący implant z koroną. Najpopularniejsze wśród implantów stomatologicznych są te wykonane z tytanu. Są one biokompatybilne, co oznacza, że materiał szybko integruje się z kością, stając się jej częścią. Ponadto nie wywołują zwykle uczuleń i reakcji alergicznych innego typu u pacjentów.

Alternatywą dla implantów tytanowych są coraz popularniejsze wszczepy cyrkonowe (ceramiczne), które produkuje się z tlenku cyrkonu charakteryzującego się właściwościami zbliżonymi do naturalnej tkanki zęba. Tlenek cyrkonu, podobnie jak tytan wykazuje bardzo dobrą integrację z organizmem człowieka, a przy tym jest wytrzymały i odporny na ścieranie. Wszczepy cyrkonowe mają kolor kości słoniowej, dzięki czemu są całkowicie niewidoczne i wyglądają bardzo naturalnie

Kształt i rozmiar implantów

Podziału implantów stomatologicznych można dokonać również za względu na rozmiar wszczepianych struktur. Typowe implanty zębowe mają od 3,5 do 4,2 mm średnicy, ale są i mniejsze i większe rodzaje implantów – mierzące do 6 mm średnicy oraz takie, które mają około 2-3,5 mm. Wybór rozmiaru zależy od okolicy, w której zęby mają zostać odtworzone – mniejsze stosowane są do odbudowy uzębienia przedniej części jamy ustnej, większe z kolei zastępują korzenie zębów przedtrzonowych i trzonowych Inny podział rodzajów implantów zębowych oparty jest na zróżnicowaniu kształtem:

  • śrubowe – obecnie najpopularniejsze implanty. Dzieje się tak ze względu na ich łatwość zastosowania do różnych twardości (gęstości) kości. Ponadto uniwersalność w wykonywaniu rozmaitych prac protetycznych – korony zębowe, mosty protetyczne, protezy ruchome.
  • tzw. implanty „krótkie” – znane od wielu lat zapewniające znakomitą stabilność w kości oraz umożliwiające zastosowanie w ciężkich warunkach anatomicznych. Mam na myśli, np. duży deficyt kości lub sytuację, kiedy niemożliwe jest poszerzenie bazy kostnej.
  • implanty „zygomatyczne” – czyli ekstremalnie długie implanty, stabilizowane najczęściej w kości jarzmowej ze względu na całkowity brak kości w wyrostku zębodołowym szczęki;
  • inne (obecnie rzadko używane), do których możemy zaliczyć m. in. implanty cylindryczne oraz tzw. „żyletkowe” nazywane tak ze względu na swój kształt możliwe do stosowania w wąskich wyrostkach.

Implanty jednofazowe i dwufazowe

W przypadku wszczepiania implantu w miejsce brakujących przednich zębów, bez których trudno normalnie funkcjonować stosuje się często implanty jednofazowe. Charakteryzują się one tym, że wszczepy wstawiane w miejsce utraconego zęba zamyka od razu wystająca z dziąsła śruba gojąca. Od razu po zamocowaniu nakłada się na nie uzupełnienie protetyczne, i pacjent wychodzi od razu z gabinetu z pełnym uzębieniem. Proces ten trwa więc znacznie krócej. Natomiast klasyczna opcja dwufazowa składa się z tytanowej śruby oraz łącznika. W przypadku wszczepiania implantu dwufazowego pierwsza faza to wkręcenie śruby w kość żuchwy. Implanty śródkostne zrastają się z kośćmi przez ok. trzy do sześciu miesięcy, po których można przystąpić do drugiej fazy — wymiany śruby na gojącą. Po wygojeniu rany mocowane są protezy zębowe lub korony. Proces leczenia jest tu znacznie dłuższy, i może trwać nawet do kilku miesięcy.

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *