Bez kategorii

Łączniki implantologiczne i ich rodzaje

Łączniki implantologiczne to komponenty łączące koronę protetyczną z implantem i stanowiące filar odbudowy. Dobór odpowiedniego łącznika implantologicznego zależy, m.in. od miejsca implantacji, ukształtowania dziąsła. Bierze się także pod uwagę wymiary zęba oraz wymiary tkanki miękkiej. Rodzaj łącznika implantologicznego zależy również od ilości miejsca w zgryzie pod przyszłą odbudowę oraz rodzaju odbudowy protetycznej (praca przykręcana czy cementowana). Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Implanty a choroby dziąseł

Podział na łączniki standardowe i indywidualne

Łączniki standardowe przygotowywane są fabrycznie przez producenta systemu implantologicznego. Są to więc gotowe elementy, która różnią się między sobą wysokością, kątem nachylenia oraz materiałem, z którego są wykonane. Nie są one dopasowane pod konkretne uwarunkowania pacjenta, zachodzące w jamie ustnej. Takie gotowe elementy ograniczają protetyków i zawężają wachlarz możliwości protetycznych.

Natomiast łączniki indywidualne wykonuje się bezpośrednio w pracowni protetycznej poprzez skanowanie, projektowanie i frezowanie. Łączniki indywidualne przede wszystkim dają gwarancję najlepszego dopasowania do ściśle określonych warunków w jamie ustnej. Ponadto zapewniają najlepszą estetykę oraz mechanikę rozwiązań protetycznych.

Łączniki indywidualne – charakterystyka

Ten rodzaj łączników zapewnia niezwykłą trwałość uzupełnień protetycznych na implantach. Kształt łączników indywidualnych jest modelowany ściśle pod potrzeby konkretnej odbudowy protetycznej. Ze względu na indywidualnie zaprojektowany kształt są w stanie skorygować pozycję implantu, tak by jeszcze lepiej zrealizować zaplanowane funkcje i estetykę. Ponadto umożliwiają umieszczenie stopnia na granicy lub tuż pod granicą tkanek miękkich, co eliminuje ryzyko powikłania związane z przedostaniem się cementu do kieszonki i wywołaniem stanu zapalnego. Jak przebiega i proces twórczy? Najpierw projektuje się obudowę protetyczną jako model, który następnie skanowany jest w pracowni protetycznej z dokładnością do kilku mikronów. W oparciu o ten indywidualny model centrum frezowania projektuje łącznik indywidualny w systemie CAD/CAM, a następnie frezuje go.

Podział ze względu na materiał wytworzenia

Pod względem materiału, z których wykonane są łączniki stosujemy:

  • łączniki cyrkonowe (z tlenku cerkonu)
  • łączniki tytanowe
  • łączniki z porcelany warstwowej.

Najwyższą estetyką i funkcjonalnością charakteryzują się łączniki cyrkonowe i porcelanowe, ponieważ ich barwa zbliżona jest do naturalnego uzębienia. Zalety łączników ceramicznych:

  • Kolorystyka taka jak występująca w naturalnym uzębieniu
  • Brak szarych przebarwień w kieszonce dziąsłowej
  • Rozjaśnienie cienkiej błony śluzowej
  • Biokompatybilność: brak alergii, integracja z dziąsłem, mniejsza podatność na złogi płytki bakteryjnej w porównaniu do łączników metalowych

Warte uwagi: Rozwiązania protetyczne na implantach

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *