Bez kategorii

Zabieg implantologiczny – przygotowanie

Wszczepienie implantu to zabieg przeznaczony dla osób, które utraciły zęby i chcą uzupełnić istniejące braki. Po usunięciu zęba w jamie ustnej pojawiają się nieodwracalne zmiany, które w przyszłości mogą mieć poważne konsekwencje dla pacjenta. Istnieje kilka sposobów uzupełnienia braków w uzębieniu. Jednakże w niniejszym artykule zajmiemy się odbudową zębów z zastosowaniem wszczepów śródkostnych, czyli implantów. Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie do takiego zabiegu.

Przeczytaj również: Jak przebiega zabieg implantologiczny?

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Przygotowanie do zabiegu – wykonanie badań

Każdy implant składa się z 3 części. Pierwsza część, znajdująca się w kości, imituje korzeń zęba. Druga część – łącznik – jest rusztowaniem do zamocowania na nim trzeciej części, czyli korony. Wprowadzenie implantu zęba do kości, należy poprzedzić szeregiem badań pacjenta i analiz w jamie ustnej. Jednym z najważniejszych badań jest badanie rentgenowskie, a w szczególności badanie tomograficzne CBCT. Pozwala ono na ocenę tego, czy szerokość i wysokość wyrostka zębodołowego, czyli ilość kości, umożliwi poprawne założenie implantu. W przypadku osób starszych lub osób, które mają braki w uzębieniu już długi czas, ilość kości może być niewystarczająca do utrzymania i ustabilizowania wszczepu. Jednakże nie oznacza to, że docelowo zabieg wszczepienia implantu nie będzie mógł zostać przeprowadzony. W takich takich sytuacjach możliwe jest przeprowadzenie rekonstrukcji tkanki kostnej. Podczas badania klinicznego przez wykonaniem zabiegu w ramach usług Implanty Poznań lekarz standardowo ocenia:

  • tkanki miękkie (ruchomość błony śluzowej, jej struktura, barwa, występowanie blizn, uszkodzeń i owrzodzeń)
  • stan zębów (występowanie próchnicy, płytki nazębnej, kamienia, ubytków)
  • przyzębie (występowanie ewentualnego krwawienia i kieszonek patologicznych)
  • pozycję zębów względem siebie, ale również ułożenie ich w kościach szczęki (nachylenia, stłoczenia i przesunięcia)
  • obszary, w których zęby nie występują.

Ponadto, prowadzone przez nas badanie i planowanie może wykazać przed zabiegiem wkręcenia implantu, potrzebę przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, leczenia protetycznego, czy periodontologicznego.

Wywiad lekarski

Rozmowa z pacjentem na samym początku leczenia pozwala poznać oczekiwania pacjenta co do leczenia i jego efektów. Jest to moment, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości, odpowiadamy na pojawiające się pytania, a także dobieramy odpowiednią metodę implantologiczną i materiał. Ponadto rozmowa z pacjentem dostarcza danych o jego stanie zdrowia i pozwala zakwalifikować (lub nie) do zabiegu wszczepienia implantu. Z wywiadu dowiadujemy się także, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne, które mogą utrudnić, albo wręcz uniemożliwić wykonanie implantacji zęba. 

Warte uwagi:  Implanty stomatologiczne i ich rodzaje

Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.

Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *