Odbudowa i regeneracja dziąsła - kiedy to konieczne
Stomatologia

Odbudowa i regeneracja dziąsła

Zdrowe dziąsła odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ogólnego zdrowia jamy ustnej. Jednak różne czynniki, takie jak choroby przyzębia, urazy czy nieprawidłowa higiena jamy ustnej, mogą prowadzić do utraty tkanki dziąsłowej. Na szczęście, możliwa jest odbudowa i regeneracja dziąsła, co umożliwia skuteczne przywrócenie zdrowia i estetyki dziąseł. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym technikom i procedurom, które wspierają odbudowę i regenerację dziąsła.

Przeczytaj również: Usunięcie zęba, gdy jest taka konieczność

Odwiedź strony polecanych przez nas klinik stomatologicznych

Dentysta Poznań

Dentysta Szczecin

Dlaczego odbudowa i regeneracja dziąsła są czasem konieczne?

 • Zaawansowane stadium zapalenia dziąseł (gingiwitis) czy paradontozy prowadzi do utraty tkanki dziąsłowej.
 • Nieprawidłowe używanie szczoteczki do zębów, zbyt mocne naciskanie podczas mycia, czy używanie zbyt twardej szczoteczki może prowadzić do recesji dziąseł.
 • Urazy lub nieprawidłowe przeprowadzone zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej mogą wpływać na zdrowie dziąseł.
 • Szczękościsk (bruksizm) może powodować uciskanie zębów, co w efekcie prowadzi do utraty tkanki dziąsłowej.
 • Nieodpowiednio dopasowane protezy czy mosty mogą podrażniać dziąsła, prowadząc do utraty ich struktury.

Metody odbudowy dziąseł

 1. Przeszczepienie dziąseł
  • Opis. W tej procedurze fragment dziąsła pobiera się z jednego obszaru jamy ustnej i przenosi na obszar, gdzie zachodzi potrzeba odbudowy.
  • Zastosowanie. Przeszczepienie dziąsła stosuje się często do naprawy obszarów, gdzie występuje recesja dziąseł lub gdzie utracono tkankę dziąsła z powodu urazu lub choroby przyzębia.
 2. Materiały zastępcze
  • Opis. W niektórych przypadkach używa się różnych materiałów zastępczych, takich jak materiały kompozytowe lub przeszczepy aloplastyczne, aby wypełnić ubytki w dziąśle.
  • Zastosowanie. Głównie w przypadkach, gdy konieczne jest uzupełnienie ubytków w tkance dziąsła, ale nie jest wymagane przeszczepienie.
 3. Chirurgiczne leczenie przeszczepem błony śluzowej podniebienia
  • Opis. W tym przypadku używa się błony śluzowej podniebienia, którą przenosi się na obszar dziąsła do odbudowy.
  • Zastosowanie. Ta metoda jest często stosowana w przypadku leczenia recesji dziąsła i przywracania estetyki u pacjentów.
 4. Implanty dentystyczne Poznań
  • Opis. W przypadku utraty zęba, wszczepienie implantu dentystycznego może również pomóc w odbudowie otaczającej tkanki dziąsła.
  • Zastosowanie. Implanty dentystyczne nie tylko zastępują utracony ząb, ale także mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego dziąsła wokół implantu.

Regeneracja dziąsła. Na czym to polega?

 • Stymulacja przy użyciu czynników wzrostu. Czynniki wzrostu są substancjami, które mogą być stosowane w celu stymulacji regeneracji tkanki dziąsłowej.
 • Terapia komórkowa, w tym stosowanie komórek macierzystych, może być wykorzystywana do regeneracji dziąseł.
 • Zastosowanie membran przeszczepowych. Membrany przeszczepowe mogą być używane w trakcie procedur chirurgicznych w celu utrzymania przeszczepionych tkanek i wspierania procesu regeneracji.

Odbudowa i regeneracja dziąsła – korzyści

Odbudowa dziąseł poprawia wygląd uśmiechu i przywraca naturalny kształt dziąseł. Zadbane dziąsła chronią korzenie zębów przed nadmiernym narażeniem na czynniki zewnętrzne. Ponadto, odbudowa dziąseł może zmniejszyć nadmierną wrażliwość zębów wynikającą z odsłonięcia korzeni. Pomaga zapobiegać dalszym utratom tkanki dziąsłowej oraz chorobom przyzębia.

Podsumowanie: Dbaj o Dziąsła, Dbasz o Zdrowie Ustnej Jamy

Odbudowa i regeneracja dziąseł są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Nowoczesne metody, takie jak przeszczep dziąsłowy czy zastosowanie czynników wzrostu, oferują pacjentom skuteczne i bezpieczne opcje przywracania zdrowia dziąseł. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne u stomatologa i profilaktyczne działania są kluczowe dla zapobiegania utracie tkanki dziąsłowej. Dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii, pacjenci mogą cieszyć się zdrowymi i estetycznymi dziąsłami, co przekłada się na ogólne dobrostan jamy ustnej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *