Stomatologia

Mosty dentystyczne – wszystko, co warto wiedzieć

Jeśli brakuje Ci zębów, specjalista może wypełnić luki w Twoim uśmiechu za pomocą mostów dentystycznych. Most dentystyczny to sztuczny ząb (zwany przęsłem), który jest utrzymywany na miejscu przez zęby filarowe po obu stronach luki. Chociaż przęsła mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak złoto, zazwyczaj są one wykonane z porcelany, aby estetycznie komponować się z naturalnymi zębami. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są mosty dentystyczne.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań.

Przeczytaj również: Gojenie rany po ekstrakcji

Jakie są rodzaje mostów dentystycznych?

Cztery główne typy mostów to:

Tradycyjny stały mostek. Jest on najbardziej powszechny. Ma dwie lub więcej koron i ząb wypełniający, które są połączone. Korony utrzymują most na miejscu. Tradycyjne mosty wykonuje się z metalu, porcelany napalanej na metal lub ceramiki.

Most wspornikowy. W tym typie mostu przęsło łączy się tylko z jednym zębem filarowym. Czasami może to być to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają zęby tylko po jednej stronie luki.

Most dentystyczny Maryland (most wiązany żywicą). Możesz mieć tego typu most, jeśli brakuje ci przednich zębów. Wykonuje się go z porcelany natopionej na metalowe lub ceramiczne zęby, wspartej na podbudowie. Skrzydła po obu stronach mostu łączą się z istniejącymi zębami.

Most wsparty na implantach. Ten most jest podobny do „tradycyjnego mostu stałego”, ale zamiast być cementowany na zębach, jest utrzymywany na miejscu przez implanty.

Przebieg leczenia z wykorzystaniem mostu dentystycznego

Cały proces leczenia rozpoczyna się konsultacją protetyczną. Lekarz bada jamę ustną pacjenta, ocenia stan zębów, korzeni i kości otaczającej zęby (może to wymagać prześwietlenia, np. prześwietlenia okołowierzchołkowego lub CBCT). Przed przystąpieniem do leczenia protetycznego należy wyleczyć zmiany próchnicowe i stany zapalne tkanek przyzębia. Po zakończeniu leczenia wstępnego rozpoczyna się właściwe leczenie protetyczne. Lekarz przygotowuje zęby filarowe, na których osadzi most dentystyczny. Następnie pobiera wyciski łuku górnego i dolnego. Na ich podstawie laborant odtwarza na modelu gipsowym warunki zgryzowe panujące w jamie ustnej pacjenta i przystępuje do poszczególnych etapów przygotowania planowanego mostu.

Na czas trwania prac w laboratorium, oszlifowane zęby filarowe dentysta zabezpiecza tymczasowym mostem akrylowym. Most umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Przed założeniem mostu dentystycznego dokonuje dopasowania. Na tym etapie pacjent może zgłosić zastrzeżenia co do kształtu i koloru mostu, a lekarz może odesłać pracę do laboratorium w celu korekty. Po zaakceptowaniu go przez pacjenta, most dentystyczny mocowany jest na stałe. Po tym etapie już nie wszystkie poprawki są możliwe.

Jak dbać o most dentystyczny?

Powodzenie mostu dentystycznego zależy od zdrowia i wytrzymałości pozostałych zębów. W przypadku mostu szczególnie ważne jest zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł, które mogą prowadzić do utraty zębów. W celu właściwej pielęgnacji zębów i dziąseł należy szczotkować je dwa razy dziennie i codziennie używać nici dentystycznej.

Ponadto regularnie przeprowadzaj profesjonalne czyszczenie w gabinecie stomatologicznym.  Regularne wizyty u dentysty mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu problemów. Jedz zbilansowaną dietę: włącz dużo owoców, warzyw i błonnika i staraj się ograniczyć pokarmy włókniste do żucia, takie jak niektóre mięsa.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *