Stomatologia

Usunięcie kilku zębów podczas jednej wizyty

Podstawowym celem każdego dentysty jest pomóc Ci zachować naturalne zęby tak długo, jak to możliwe. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których ekstrakcja zęba jest jedynym rozwiązaniem, a wynika to z wielu czynników. Być może masz ząb, który został poważnie uszkodzony przez próchnicę lub uraz albo zatrzymany ząb mądrości i będzie sprawiał Ci problemy w przyszłości? Najprawdopodobniej będziesz potrzebować ekstrakcji zęba. Wielu pacjentów zastanawia się nad tym ile zębów można usunąć w trakcie jednej wizyty i jak wygląda usunięcie kliku zębów. Czy mając potrzebę usunięcia kilku, należy robić to na osobnych wizytach? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Mosty dentystyczne – wszystko, co warto wiedzieć

W przypadku konieczności usunięcia zęba, pacjenci chcą mieć pewność, że zabieg można wykonać w możliwie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób. Aby mieć spokój ducha i pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Specjaliści przeprowadzą Cię przez całą procedurę, dbając o Twój komfort i nie pozostawiając przykrych wspomnień. Skorzystaj z usługi usunięcie zęba Poznań i przejdź do kolejnego kroku – uzupełnienia brakującego uzębienia w ramach usług Protetyka Poznań.

Usunięcie kilku zębów – jak to zaplanować?

Ekstrakcja zębów jest codzienną częścią praktyki klinicznej stomatologii. Zęby mogą wymagać usunięcia z wielu powodów, w tym zaawansowanej choroby przyzębia, poważnej próchnicy lub zęba złamanego lub nieprawidłowo ustawionego. Kiedy zęby pacjenta muszą zostać usunięte z powodu choroby przyzębia lub próchnicy, możliwe jest, że pacjent będzie musiał usunąć więcej niż jeden ząb, co może wydawać się zniechęcające. Chociaż często możliwe jest usunięcie wielu zębów podczas jednej wizyty, nie zawsze jest to zalecane. Gdy procedura ekstrakcji jest szczególnie skomplikowana lub jeśli stan zdrowia pacjenta pogorszył się, bardziej korzystne może być usunięcie wielu zębów w ciągu kilku wizyt.

Dentyści często zalecają również pacjentom usuwanie zębów tylko z jednej ćwiartki jamy ustnej na raz, aby pacjent mógł jeść pozostałymi zębami podczas gojenia się usuniętego obszaru. Ponadto zwykle oznacza to, że dentyści mogą zalecać usuwanie nie więcej niż dwóch zębów na raz[1]. Z czysto dentystycznego punktu widzenia usuwanie wielu zębów podczas jednej wizyty w gabinecie może być całkowicie bezpieczne, ale istnieje kilka powodów, dla których nie jest to często zalecane. Jednym z tych powodów jest to, że usuwanie wielu zębów jednocześnie może powodować komplikacje, które potencjalnie mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Usunięcie zębów – jakie daje korzyści?

Kiedy usuwa się wiele zębów, tworzy to przestrzeń w jamie ustnej. Jednakże gdy zęby i ich korzenie są nieobecne, nierzadko zdarza się, że sąsiednie zęby migrują. Przesuwają się na jedną lub drugą stronę, czasami znacznie. Powoduje to wiele problemów dentystycznych. Może powodować problemy ze stawami szczęki i wpływać na zdolność osoby do skutecznego żucia. Najlepszym sposobem zapobiegania tym problemom jest wszczepienie implantów dentystycznych wkrótce po ekstrakcji wielu zębów. Ponadto niektóre protezy dentystyczne Poznań mogą również pomóc ustabilizować istniejące zęby. Dodatkowo, jeśli masz kilka usuniętych zębów, ściśle przestrzegaj instrukcji dentysty dotyczących opieki pooperacyjnej. Ekstrakcja może być pierwszym krokiem w długoterminowej procedurze, która wymaga odpowiedniego gojenia na każdym etapie.

Usunięcie wielu zębów – podsumowanie

Nie ma ostatecznej reguły dotyczącej liczby zębów, które można bezpiecznie usunąć podczas jednego zabiegu. Odpowiedź powinna wynikać z zaleceń chirurga szczękowego w oparciu o konkretne warunki zdrowotne jamy ustnej i potrzeby kliniczne. W przypadku poważnie zaawansowanej choroby dziąseł dentyści mogą zalecić usunięcie wszystkich zębów podczas jednego lub dwóch wizyt. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się, że przestrzegasz wszystkich zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej. Ponadto że masz szybki plan wymiany zębów. Kiedy w jamie ustnej nie ma zębów, szczęka i dolna część twarzy stopniowo stają się obwisłe. Jednakże można temu zapobiec, zakładając protezy wkrótce po usunięciu zębów. Ponadto może dojść do zaniku kości szczęki, ze względu na brak nacisku na tkankę kostną. Wtedy może okazać się, że konieczna będzie odbudowa kości szczęki, zanim specjalista rozpocznie leczenie protetyczne.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ


[1] Bun San Chong, Endodoncja w praktyce klinicznej, Elsevier Health Sciences 2013, s. 189

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *