Stomatologia

Trwałość koron dentystycznych– co na nią wpływa?

Prawdopodobnie słyszałeś o koronach kompozytowych, ale czy wiesz, czym one dokładnie są? W niniejszym artykule bliżej się im przyjrzymy, poszukując odpowiedzi dotyczących ich trwałości. Co wpływa na trwałość koron kompozytowych? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Usunięcie kilku zębów podczas jednej wizyty

W klinice dentystycznej Stankowscy-Białach, wykwalifikowani specjaliści zadbają o stan Twojego uzębienia. W ramach usług korony dentystyczne Poznań – dobiorą dla Ciebie właściwy rodzaj korony, zaproponują jej wykonanie i przeprowadzą Cię przez cały proces leczenia. Skontaktuj się z kliniką już teraz i przekonaj się, że to rozwiązanie, którego potrzebujesz!

Co to jest korona dentystyczna?

Korona dentystyczna to element dentystyczny w kształcie zęba. Zakłada się ją na istniejący ząb, który został uszkodzony lub zepsuty, aby poprawić Twój uśmiech. Korony dentystyczne mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Jednakże dokładny rodzaj, który jest używany dla każdej osoby, jest określany na podstawie rodzaju problemów dentystycznych, na które cierpiał ząb. Ponadto w doborze bierze się pod uwagę również inne problemy dentystyczne.

Korony kompozytowe – charakterystyka

Czy jeden z twoich tylnych zębów wymaga naprawy za pomocą korony? Jednakże nie chcesz korony wykonanej ze złota lub połączonej z metalową podstawą, która wystaje na brzeg? W takim przypadku najlepszą opcją są korony kompozytowe. Materiały kompozytowe są dopasowane do odcienia Twoich naturalnych zębów, dzięki czemu wtapiają się w Twój uśmiech.

Materiały kompozytowe stosowane w koronach sprawiają, że są one trwalsze niż niektóre inne rodzaje kosmetycznych koron dentystycznych. To sprawia, że korony kompozytowe idealnie nadają się do umieszczania na tylnych zębach, które podczas normalnego użytkowania często ścierają. W przeciwieństwie do złotych koron często stosowanych na tylnych zębach, korony kompozytowe wtopią się, gdy się śmiejesz, uśmiechasz lub rozmawiasz z przyjaciółmi. Zapobiegają również powstawaniu srebrnego metalicznego marginesu, który jest widoczny na niektórych rodzajach koron kosmetycznych.

Niestety korony kompozytowe nie wyglądają tak naturalnie jak korony porcelanowe. To oznacza, że nie są idealne do stosowania na przednich zębach. Ze względu na sposób produkcji materiału mogą one również plamić bardziej niż korony wykonane z innych materiałów. To sprawia, że korony kompozytowe idealnie nadają się do stosowania w tylnych zębach. W miejscach, gdzie wygląd nadal ma znaczenie, ale niewielkie przebarwienia nie będą miały znaczącego wpływu na estetykę Twojego uśmiechu.

Trwałość koron dentystycznych

Jak trwałe są korony dentystyczne? Chociaż korony dentystyczne są ogólnie bardzo trwałe, dokładna trwałość zależy od materiału użytego do wykonania korony. Na przykład korony metalowe są zazwyczaj najmocniejsze. Dlatego są stosowane do uszkodzonych zębów znajdujących się w tylnej części jamy ustnej[1].

Korony ceramiczne, choć wciąż mocne, nie są tak mocne jak korony metalowe. Jednakże ceramikę można używać do wykonywania koron, które wyglądają naturalnie pod względem koloru i tekstury, aby pasowały do innych zębów w jamie ustnej. Korony ceramiczne są zwykle używane do zakrywania zębów w przedniej części jamy ustnej[2].

Korony dentystyczne zwykle wytrzymują około pięciu do piętnastu lat. Jednakże to, jak długo wytrzymują, zależy od kilku czynników. W tym od tego, jak dobrze utrzymujesz dobre nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej, takie jak szczotkowanie dwa razy dziennie i nitkowanie.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ


[1] Endodoncja w praktyce klinicznej, pod red. Bun San Chong, Elsevier Health Sciences 2013, s. 243

[2] Endodoncja w praktyce klinicznej, pod red. Bun San Chong, Wydaw. Elsevier Health Sciences 2013, s. 245

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *