Stomatologia

Usunięcie zęba – potrafimy zrobić to bezboleśnie

Usunięcie zęba staje się ostatecznością w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Specjalista może wykonać różne procedury, aby uratować twój naturalny ząb, ale wiele problemów może zmusić Cię do jego usunięcia. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki nowoczesnej medycynie usuwanie zęba jest stosunkowo bezbolesne. Chcąc, by wszystko przebiegło pomyślnie i poszło zgodnie z planem, a tym samym – by nie wystąpiły żadne powikłania, należy udać się do wykwalifikowanego, sprawdzonego stomatologa. W tym miejscu polecamy usługę ekstrakcja zęba Poznań, wykonywaną przez renomowaną klinikę dentystyczną Stankowscy-Białach.

Przeczytaj również: Mosty dentystyczne – rodzaje

Czym właściwie jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba polega na usunięciu poważnie uszkodzonego, zainfekowanego lub zatrzymanego zęba z zębodołu. Dentysta może zalecić poddanie się następującym procedurom ekstrakcji:

  • prosta ekstrakcja polega na usunięciu widocznego zęba powyżej linii dziąseł,
  • ekstrakcja chirurgiczna polega na usunięciu niewidocznego zęba poniżej linii dziąseł. Procedura ma zastosowanie przy usuwaniu zatrzymanego zęba mądrości lub zęba złamanego na linii dziąseł.

Przed podjęciem decyzji o tym, czy Twój ząb powinien zostać usunięty, specjalista zleci Ci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, dzięki któremu uzyska wiele przydatnych i koniecznych do rozpoczęcia działania informacji. Wynik tego badania potrafi stwierdzić jaki wpływ ma chory ząb na zęby sąsiednie oraz jest pomocny w lokalizacji zęba w celu określenia idealnej techniki ekstrakcji.

Znieczulenie sposobem na bezbolesne usunięcie zęba!

Usunięcie zęba, nawet przed wcześniejszym podaniem znieczulenia, może być dla wielu osób przerażającą perspektywą. Jednak, gdy znieczulenie jest podawane przez wyszkolonego i certyfikowanego chirurga szczękowo-twarzowego, znieczulenie jest bezpieczne i pomaga złagodzić niepokój i ból związany z chirurgią szczękową.

Znieczulenie miejscowe

Jeśli kiedykolwiek miałeś ubytek w zębie, istnieje duża szansa, że miałeś znieczulenie miejscowe. Znieczulenie miejscowe to lek znieczulający, który jest wstrzykiwany bezpośrednio w obszar, który ma być leczony, zwykle dziąsła wokół dotkniętego zęba. Jest ono zwykle stosowane podczas drobnych zabiegów, które można wykonać szybko, takich jak wypełnienie ubytku. Podczas zabiegu zachowasz przytomność i nie odczujesz bólu. Poczujesz tylko nacisk instrumentów dentystycznych.

Podtlenek azotu

Czasami podtlenek azotu będzie stosowany w połączeniu ze znieczuleniem miejscowym. Ta metoda, powszechnie nazywana „gazem rozweselającym”, jest mieszanką podtlenku azotu i tlenu, którą wdycha się przez maskę umieszczoną na nosie. Dzięki podtlenkowi azotu pozostaniesz świadomy. Poczujesz się zrelaksowany i nie odczujesz bólu związanego z zabiegiem. Po zdjęciu maski działanie podtlenku azotu szybko mija.

Znieczulenie sedacyjne[1]

Sedacja dożylna jest formą głębszego znieczulenia, w której umieszcza się cewnik dożylny, a lek jest miareczkowany w celu osiągnięcia okresu krótkiej, ale skutecznej sedacji. Pacjenci czasami zgłaszają, że pamiętają rozmowy na początku i po zabiegach, ale bardzo mało pamiętają samą operację.

Znieczulenie ogólne[2]

Kiedy myślisz o „uśpieniu” do operacji, jest to znieczulenie ogólne. Ten rodzaj znieczulenia wykorzystuje środki uspokajające dożylne, takie jak sedacja dożylna, ale zapewnia głębsze doznania znieczulenia bez pamięci o rzeczywistej procedurze. Ta metoda jest zwykle stosowana w przypadku bardziej intensywnych zabiegów, takich jak usunięcie zatrzymanego zęba mądrości, wszczepienie implantu dentystycznego lub jakikolwiek większy zabieg chirurgiczny w jamie ustnej.

W przypadku konieczności usunięcia zęba, pacjenci chcą mieć pewność, że zabieg można wykonać w możliwie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób. Aby mieć spokój ducha i pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Specjaliści przeprowadzą Cię przez całą procedurę, dbając o Twój komfort i nie pozostawiając przykrych wspomnień. Skorzystaj z usługi usunięcie zęba Poznań i przejdź do kolejnego kroku – uzupełnienia brakującego uzębienia w ramach usług Protetyka Poznań.


[1] Oxford Textbook of Anaesthesia for Oral and Maxillofacial Surgery, pod red. Ian Shaw, Chandra Kumar, Chris Dodds, Wydaw. Oxford University Press 2010, s. 103

[2] Oxford Textbook of Anaesthesia for Oral and Maxillofacial Surgery, pod red. Ian Shaw, Chandra Kumar, Chris Dodds, Wydaw. Oxford University Press 2010, s. 119-120

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *