Stomatologia

Mosty dentystyczne – rodzaje

Mosty dentystyczne są powszechnym uzupełnieniem dentystycznym stosowanym w celu zastąpienia brakujących zębów. Niezależnie od tego, czy wypadły, czy zostały usunięte z powodu poważnej próchnicy lub uszkodzenia mechanicznego. Struktura mostu dentystycznego jest taka, jak sugeruje jego nazwa. Dlaczego? Ze względu na to, że uzupełnienie protetyczne pełni funkcję mostu nad luką pozostawioną przez brakujący ząb. Zęby po obu stronach szczeliny działają jak kotwice, podczas gdy szczelinę pośrodku wypełnia sztuczny ząb. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać wszystkie mosty dentystyczne, które oferuje współczesna stomatologia.

Przeczytaj również: Zęby zatrzymane – jak przebiega zabieg ich usunięcia?

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań.

Mosty dentystyczne – tradycyjne rozwiązanie

Podobnie jak implant dentystyczny, most jest protezą mającą zastąpić brakujący ząb. Jednak tam, gdzie implant utrzymuje się na miejscu przez tytanowy wszczep, most zakotwicza się w zębach po obu stronach.

Tradycyjny most dentystyczny jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez pacjentów. Ząb, który jest uzupełnieniem protetycznym utrzymuje się na miejscu przez korony zacementowane na sąsiednich zębach. Dopóki masz zęby po obu stronach brakującego zęba, tradycyjny most powinien odpowiadać Twoim potrzebom. Jedną z głównych zalet tradycyjnych mostów jest ich wytrzymałość. Jednak wadą jest to, że wymagają modyfikacji dwóch sąsiednich zębów w postaci ich opiłowania[1].

Wspornikowe mosty dentystyczne

Wspornikowe mosty dentystyczne różnią się budową od tradycyjnych mostów dentystycznych i wykorzystują tylko jeden ząb kotwiczący. To sprawia, że są nieco mniej stabilne, ale mocny ząb może samodzielnie utrzymać most wspornikowy. Mostów wspornikowych nie zaleca się w tylnej części jamy ustnej, ponieważ mogą nadmiernie obciążać pojedynczy ząb.

Most zespolony

Most zespolony wykorzystuje tę samą strukturę, co tradycyjny most dentystyczny, jednak zamiast koron dentystycznych stosuje się szkielet metalowy lub porcelanowy. Eliminuje on potrzebę modyfikacji sąsiednich zębów.  Ta metoda zadziała tylko wtedy, gdy Twoje zęby są zdrowe i zadbane. Słabe zęby mogą być bardziej narażone na złamanie lub pęknięcie w wyniku naprężenia

Jednak most zespolony nie jest tak wytrzymały jak tradycyjny most i nie jest idealnym rozwiązaniem dla obszarów narażonych na dużą siłę gryzienia, takich jak zęby trzonowe.

Most wsparty na implantach

Most wsparty na implantach dentystycznych to doskonała opcja dla pacjentów z brakami wielu zębów. Implanty trzymają się mocno w kości szczęki, a mostek mocuje się do górnej części, wspierając uzupełnienia. Implanty dentystyczne utrzymują kości szczęki w zdrowiu i stymulacji, tak jak naturalny korzeń, a to zwiększa trwałość mostu. Zapewniają również bezpieczną i stabilną podstawę mostu. Stabilność gwarantuje fakt, że jeśli uzupełniasz lukę trzech zębów mostem wspartym na implantach, będziesz mieć tylko jedną protezę zęba, która nie jest bezpośrednio przymocowana do szczęki. Dwa zęby wypełniające lukę będą implantami.

PROTEZA POZNAŃ


[1] Stanisław Władysław Majewski, Współczesna protetyka stomatologiczna: podstawy teoretyczne i praktyka kliniczna, Wydaw. Edra Urban & Partner 2021, s. 181

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *