Stomatologia

Kiedy jest konieczność usunięcia zębów mądrości?

Zabieg usunięcia zębów mądrości, czyli ósemek jest powszechnie stosowany we współczesnej stomatologii. Mimo to wciąż jest owiany wieloma obawami czy mitami.  Konieczność podjęcia decyzji o ekstrakcji zęba spowodowana może być wieloma czynnikami.  W niniejszym artykule chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z ekstrakcją zębów mądrości oraz przekonać pacjentów, że nie ma się czego obawiać!

Przeczytaj również: Zabieg usunięcia zęba – jak się przygotować?

EKSTRAKCJA ZĘBA POZNAŃ

Zęby mądrości – charakterystyka

Zęby mądrości, czyli trzecie trzonowce, są ostatnimi zębami, które rozwijają się w jamie ustnej, zazwyczaj w późnych latach nastoletnich lub po dwudziestym roku życia. 4 zęby mądrości są ostatnimi zębami w tylnej części jamy ustnej – górnej i dolnej. Ze względu na to, że zęby mądrości są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca.  U wielu pacjentów są źródłem licznych problemów i niedogodności, szczególnie przy wyrzynaniu się w pozycji utrudniającej ich całkowite wyrznięcie. Dodatkowo ósemki są najczęściej narażone na powstawanie próchnicy ponieważ dostęp do nich jest utrudniony. To znacznie utrudnia ich oczyszczanie, a zalegający w ich okolicach pokarm powoduje powstawanie bakterii[1].

Kiedy przeprowadza się zabieg usunięcia zębów mądrości?

Ósemki przybierają często mniej rozwiniętą formę niż pozostałe zęby. Często są niepełne, przez co w dziąśle powstaje pusta przestrzeń, gdzie mogą wpadać resztki jedzenia. Efektem takiej sytuacji mogą być bolesne i groźne stany zapalne dziąsła. Dodatkowo częstym powodem, przez który zabieg usunięcia zębów mądrości to konieczność jest rozwijająca się na nim próchnica. Próchnica może też zainfekować zęby sąsiednie, np. ząb drugi trzonowy. Ponadto ósemki że nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym, dlatego w jamie ustnej dorosłego człowieka często nie pozostaje wystarczająco dużo miejsca, by mogły się prawidłowo wyrznąć. W konsekwencji tego stanu można obserwować stłoczenia zębów w łuku zębowym[2]. Podsumowując, zęby mądrości zwykle usuwa się chirurgicznie w następujących przypadkach:

  • zdrowe zęby, które przylegają do zębów mądrości mogą ulec uszkodzeniu,
  • istnieje ryzyko zatrzymania tych zębów,
  • zęby mądrości są nieprawidłowo umiejscowione, przez to napierają na pozostałe.

Usunięcie zatrzymanych zębów mądrości zmniejsza ryzyko przyszłych problemów.

Zabieg usunięcia zębów mądrości – jak przebiega?

Ekstrakcja zęba jest stosunkowo rutynowym zabiegiem. Zabieg usunięcia ósemek poprzedzony jest wykonaniem tomografii, która pozwala dokładnie go  zaplanować. Nie trzeba obawiać się bólu – ekstrakcja odbywa się pod znieczuleniem. Jest to znieczulenie miejscowe lub ogólne, stosowane po to, aby wyeliminować dyskomfort i dolegliwości bólowe podczas tego zabiegu. Podczas usunięcia wykorzystujemy mikroskop, który pozwala na delikatne przeprowadzenie całej procedury. Specjalista nacina dziąsło, odsłania okolicę zęba, a następnie usuwa go wraz z ewentualnymi strukturami kostnymi utrudniającymi dostęp do niego. Miejsce po usuniętym zębie dezynfekujemy ozonem, który przyspiesza gojenie. Może wystąpić pewien ból i obrzęk, objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni.

Usunięcie zębów mądrości w klinice dentystycznej Stankowscy-Białach

W gabinecie stomatologicznym w Poznaniu z najwyższą starannością przeprowadzany jest zabieg ekstrakcji zębów. Specjaliści dbają zarówno o skuteczność procedury, jak i komfort swoich pacjentów. Zabieg poprzedzony jest dokładną diagnostykę z zastosowaniem m.in. RTG panoramicznego czy tomografii komputerowej. Dokuczają Ci bolesne zęby mądrości? Umów się na wizytę!


[1] Zbigniew Kmiec, Histologia i cytofizjologia zeba i jamy ustnej, Wydaw.Elsevier Urban & Partner, s. 7-8

[2] Atlas of Wisdom Teeth Surgery, pod red. Dapeng Lu, Wydaw. Springer 2019, s. 3-5

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *