Stomatologia

Zabieg usunięcia zęba – jak się przygotować?

Mimo, że zabieg usunięcia zęba to proces nieinwazyjny, to jednak wciąż budzi on pewne obawy wśród pacjentów związane z przebiegiem zabiegu oraz okresem rekonwalescencji tuż po nim. Usunięcie zęba to zabieg stresujący dla pacjenta, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować i pamiętać o właściwych zasadach postępowania po wykonaniu ekstrakcji. Chcąc, by wszystko przebiegło pomyślnie i poszło zgodnie z planem, a tym samym – by nie wystąpiły żadne powikłania, należy udać się do wykwalifikowanego, sprawdzonego stomatologa. W tym miejscu polecamy usługę ekstrakcja zęba Poznań, wykonywaną przez renomowaną klinikę dentystyczną Stankowscy-Białach.

Przeczytaj również: Znieczulenia w stomatologii

Zalecenia przed zabiegiem

Dobre przygotowanie do zaplanowanego zabiegu stomatologicznego to absolutna konieczność. Przed przystąpieniem do niego stomatolog powinien dysponować możliwie największą ilością informacji. Warto wspomnieć o tym, że ekstrakcja zęba wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wiąże się to z koniecznością poinformowania specjalisty, przeprowadzającego zabieg, czy masz zastawki lub protezy oraz czy chorujesz przewlekle[1]. Ponadto, jeśli jesteś uczulony na jakiekolwiek substancje – powiedz o tym lekarzowi. Warto mieć również przy sobie listę leków, które stale zażywasz.

Zabieg usunięcia zęba powinien być poprzedzony wykonaniem zdjęcia RTG, które zobrazuje, w jaki sposób umiejscowiony jest ząb podlegający ekstrakcji. Zdarza się również, w szczególnych przypadkach, że dentysta zleca wykonanie tomografii komputerowej albo wystawia pacjentowi skierowanie na wykonanie badania krwi. 

Przed przyjściem do gabinetu należy oczywiście dokładnie umyć zęby. Ponadto warto zjeść uprzednio posiłek, ponieważ po zabiegu przyjmowanie pokarmów czy nawet ciepłych płynów może być utrudnione. Osoby palące powinny zaopatrzyć się również w pewien zapas plastrów nikotynowych czy tabletek z nikotyną, gdyż palenie tytoniu po ekstrakcji zęba jest niedopuszczalne.

Zalecenia po wykonaniu zabiegu usunięcia zęba

Ekstrakcja ósemki lub innego zęba nie trwa długo, jednak czas rekonwalescencji może trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od stosowania się do zaleceń stomatologa. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien na chwilę usiąść i odpocząć. Naturalnym zjawiskiem po zabiegu usunięcia zęba jest obrzęk tkanek miękkich. W celu zmniejszenia opuchlizny przez 12 pierwszych godzin po zabiegu warto przykładać zimne okłady nad operowanym miejscem. Bardzo ważna jest dieta. Bezpośrednio po zabiegu nie wolno jeść przez co najmniej dwie godziny. Przez około tydzień pacjent powinien jeść płynne albo miękkie, chłodne posiłki.

Po ekstrakcji zęba dziura wypełnia się krwią, z której następnie powinien stworzyć się skrzep. Bolesnym powikłaniem po usunięciu zęba jest tzw. suchy zębodół, czyli niewytworzenie się wspomnianego skrzepu z krwi. Dzieje się tak przez nieumyślne wypłukanie skrzepu. Z tego właśnie powodu przez 48 godziny po zabiegu nie należy płukać jamy ustnej. Natomiast można szczotkować zęby miękką szczoteczką, omijając operowane miejsce.

Ze stomatologiem należy się skontaktować w momencie, gdy:

  • Krwawienie nie ustępuje
  • Dolegliwości bólowe nie ustępują mimo zażywania zaleconych leków
  • W trzeciej dobie po ekstrakcji opuchlizna nasila się
  • Występuje gorączka

[1] Endodoncja w praktyce klinicznej, pod red. Mariusza Lipskiego, Wydaw. Elsevier Urban Partner, s. 14

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *