Stomatologia

Kiedy fizjoterapeuta może wspomóc działania dentysty?

Niewielu lekarzy i pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że fizjoterapeuta może skutecznie wspomagać leczenie stomatologiczne. Naszym celem jest uświadomienie czytelnikom, że fizjoterapia to nie tylko leczenie pourazowe, rehabilitacja i masaże sportowe. Fizjoterapia Poznań jest świetnym uzupełnieniem leczenia stomatologicznego: zachowawczego, endodontycznego czy chirurgicznego. Sprawdza się szczególnie w przypadku występowania szczękościsku, gdyż zmniejszony zakres ruchomości stawu u pacjenta nie pozwala wykonać niektórych procedur, np. endodontycznych szczególnie podczas leczenia tylnych (trzonowych) zębów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy fizjoterapeuta może wspomóc dentystę. 

Przeczytaj również: Trwałość koron dentystycznych– co na nią wpływa?

Fizjoterapeuta potrzebny w leczeniu stomatologicznym!

Przede wszystkim fizjoterapia jest w stanie wyeliminować zaburzenia skroniowo-żuchowowe! Mam na myśli zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia, w skład których mogą wchodzić poniższe problemy:

  • Ból lub sztywność mięśni żucia (w okolicy policzków czy skroni),
  • dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, takie jak ból, trzaski lub krepitacje czy zapalenie stawu,
  • ograniczenie ruchomości otwarcia (szczękościsk) czy asymetria ruchu żuchwy.

Fizjoterapia Poznań jest uważana za najlepszą metodę leczenia zachowawczego w przypadku wskazanych problemów. Fizjoterapeuta, stosując techniki mobilizacji jest w stanie skutecznie przywrócić prawidłowy zakres ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego, tym samym poprawiając funkcjonowanie pacjenta. Fizjoterapeuta posiada wiele narzędzi oddziaływania na pacjenta z objawami zaburzeń skroniowo-żuchwowych, niezależnie od tego, czy pojawiły się one w wyniku przeciążenia narządu żucia, ekstrakcji zęba, czy też przy okazji stosowania aparatu ortodontycznego.

Ponadto pomoc fizjoterapeuty może okazać się niezbędna w przypadku: 

  • Wspomagania leczenia ortodontycznego. Głównie mam na myśli przygotowanie przed założeniem oraz podczas stosowania aparatu (stałego lub ruchomego),
  • Wspomagania leczenia protetycznego – szynoterapia,
  • Wspomagania leczenia chirurgicznego. Szczególnie przywrócenie albo wsparcie ruchomości stawów po ekstrakcji zęba, wszczepieniu implantu czy chirurgicznym rozszerzeniu szczęki,
  • Redukcji blizn pooperacyjnych po zabiegach w okolicy głowy i szyi,
  • Eliminacji zaburzenia czucia twarzy po zabiegach operacyjnych,
  • Wspomagania leczenia bruksizmu.

Działania fizjoterapeuty

Jest to najczęściej wykonywane działanie jeśli chodzi o leczenia zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Ma na celu stymulowaniu dłońmi stawów i mięśni. Jakie efekty przynosi? Przede wszystkim w znacznym stopniu wpływa na rozluźnienie napięć żuchwy, szczęki oraz na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ponadto, dobrym dopełnieniem do terapii manualnej są ćwiczenia, które pacjent może wykonywać samodzielnie w domu, po wcześniejszym wykonaniu ich z fizjoterapeutą w celu nauczenia się określonych ruchów.

Jest to metoda oklejania określonych, generujących ból części ciała, specjalistyczną taśmą kinetyczną. Taśma ta charakteryzuje się możliwością mocnego napięcia bez przerywania jej struktury. W przypadku stomatologii kinestiotaping polega na oklejaniu partii twarzy elastycznymi plastrami, co powoduje jej uniesienie. Wspomaga odpływ limfy i poprawia krążenie krwi, działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Już pierwszy zabieg przynosi złagodzenie dolegliwości lub całkowite pozbycie się bólu. To doskonała metoda eliminacji obrzęku i bólu po zabiegach stomatologicznych, np. ekstrakcji zęba.

Drenaż limfatyczny twarzy

Jest bardzo delikatny i ma działanie kojące. Jego celem jest ukojenie bólu i niwelacja obrzęku po zabiegach: leczenia kanałowego (endodontycznego), usunięcia ósemki, podniesienia dna zatoki szczękowej  i wszczepienia implantu. Poprawia krążenie krwi i ułatwia odpływ limfy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *