Implanty a choroby dziąseł
Choroby dziąseł były wcześniej uważane za absolutne przeciwwskazanie do implantów dentystycznych. Jednakże innowacyjne technologie i ujednolicone protokoły sprawiły, że obecnie metoda jest dostępna dla wszystkich. Na sukces protetyki na implantach ma wpływ wysokiej jakości leczenie i zalecenia higieniczne dotyczące pielęgnacji jamy ustnej. Przed zabiegiem implantacji dentysta powinien ustalić, czy implanty są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Ma to na celu zwiększenie szansy powodzenia zabiegu. Wykrytą na tym etapie chorobę dziąseł bądź próchnicę zębów należy wyleczyć. Tak samo zaniki tkanki kostnej. Zanim specjalista przystąpi do zabiegu implantacji, konieczna będzie odbudowa kości. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać więcej informacji na temat możliwych zagrożeń chorobowych.
Przeczytaj również: Zalecenia po zabiegu implantologicznym
Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.
Choroby dziąseł zwiększają ryzyko implantacji
Odpowiedni stan jamy ustnej przed przystąpieniem do zabiegu implantologicznego to bezwzględna konieczność! Mam na myśli brak niewyleczonych ubytków oraz chorób dziąseł. Z jakiego powodu? W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia w okolicy implantu infekcji. Ponadto odrzucenia implantu lub jego późniejszej utraty. Choroba okołoimplantowa zazwyczaj jest efektem niedostatecznej higieny jamy ustnej – w takim przypadku ryzyko zakażenia można ograniczyć, dbając o dokładną higienę jamy ustnej.
Zapalenie przyzębia i choroby dziąseł
Choroby przyzębia mają wspólne cechy histopatologiczne, prowadzące do stanu zapalnego. Ponadto prowadzą do słabego krążenia u osób w różnym wieku. Ciężka postać dotyka około 20% osób w wieku od 35 do 45 lat. Ten proces patologiczny:
- rozluźnia strukturę twardych tkanek;
- stymuluje resorpcję;
- prowadzi do powstawania rowków na bruzdzie dziąseł.
Patogenna flora niszczy tkanki przyzębia i więzadła, przez co zęby się rozluźniają. Bakterie wchodzą do organizmu z pokarmem i są przenoszone przez krew.
Implanty a paradontoza
Paradontoza stanowi poważne przeciwwskazanie do wszczepienia implantów zębów. Jednakże nie można do końca powiedzieć, że definitywnie uniemożliwia ich wszczepienie. Choroba ta powoduje obniżenie linii dziąseł oraz zanik kości jamy ustnej. To niestety stanowi znaczne utrudnienie. Jednakże skuteczne rozwiązanie stanowi przeprowadzenie stosownych zabiegów chirurgicznych, mających za zadanie odbudować wspomniane tkanki (np. sterowanej regeneracji kości lub przeszczepu dziąsła). Stworzą one odpowiednie warunki pod implantację.
Warte uwagi: Implanty stomatologiczne i ich rodzaje
Umów się na wizytę do naszej kliniki, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane przez nas usługi.
Jeśli interesuje Cię tematyka implantów dentystycznych zobacz na SŁOWNIK.