Choroba okołoimplantowa

Choroba okołoimplantowa (Peri-implant Disease) to stan zapalny dotykający miękkie i twarde tkanki dziąseł wokół implantów dentystycznych. Podobnie jak w przypadku naturalnego zęba, bakterie mogą gromadzić się na podstawie implantu, poniżej linii dziąseł. Z biegiem czasu bakterie podrażniają tkankę dziąseł, powodując jej stan zapalny, uszkadzając tkankę, a jeśli nie zostaną wcześnie wykryte, powodują pogorszenie struktury kości pod implantem. Choroby wokół implantów dzielą się na dwie kategorie:

W peri-implant mucositis zapalenie dziąseł występuje tylko wokół tkanek miękkich implantu zębowego, bez oznak zaniku tkanki kostnej. Ogólnie zapalenie błony śluzowej wokół implantu jest prekursorem zapalenia wokół implantu. Dowody sugerują, że zapalenie błony śluzowej wokół implantu można skutecznie leczyć i jest odwracalne, jeśli zostanie wcześnie wykryte.

W periimplantitis zapalenie dziąseł występuje wokół tkanki miękkiej i dochodzi do pogorszenia stanu kości podtrzymującej implant dentystyczny. Periimplantitis zwykle wymaga leczenia chirurgicznego.

Choroba okołoimplantowa – leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu periimplantitis (podobnie jak w paradontozie) jest profesjonalna terapia niechirurgiczna z zastosowaniem płynów do płukania jamy ustnej i żeli z chlorheksydyną w celu zmniejszenia ilości złogów bakteryjnych.

W przypadku znacznej utraty masy kostnej z krwawieniem i ropą, których nie usunięto przez leczenie niechirurgiczne, można zastosować różne formy leczenia. Jednak leczenie niechirurgiczne należy najpierw powtórzyć, aby opanować krwawienie i stan zapalny. W niektórych przypadkach po leczeniu niechirurgicznym można podać antybiotyki, aby pomóc kontrolować infekcję, zanim zastosuje się inne metody leczenia.
Po opanowaniu stanu zapalnego wokół implantu, jeśli problem wymaga leczenia chirurgicznego, dentysta lub periodontolog zadecydują, które podejście zastosować. Będzie to zależeć od charakteru uszkodzeń spowodowanych przez peri-implantitis. Najpierw dziąsła są uniesione, aby można było obejrzeć ubytek, a następnie, w zależności od okoliczności, opcje obejmują:

  • Regeneracja kości za pomocą przeszczepów kostnych.
  • Chirurgia resekcyjna polegająca na usunięciu wypukłości kostnych i spłaszczeniu nierówności kości wokół implantu.
  • Implantoplastyka polegająca na usunięciu gwintu śruby implantu w celu pozostawienia wypolerowanej powierzchni implantu.

W wielu przypadkach periimplantitis występuje brak odpowiedniej tkanki miękkiej wokół implantów. Można to skorygować różnymi technikami, z których najpowszechniejszą jest wykorzystanie przeszczepów pobranych z podniebienia pacjenta. Ostatnio jako alternatywny sposób rekonstrukcji tkanek miękkich wokół implantów zastosowano przeszczepy pochodzenia zwierzęcego na bazie kolagenu.

Powrót do SŁOWNIK