Autogenny przeszczep kości

Autogenny przeszczep kości w jamie ustnej to procedura chirurgiczna. Polega na pobraniu fragmentu kości z jednej części jamy ustnej i przeszczepieniu go do innego obszaru w jamie ustnej. Kość zazwyczaj pobiera się z wyrostka zębodołowego lub z podniebienia.

Procedurę tę wykonuje się w celu odbudowy ubytków kości w jamie ustnej. Mam na myśli ubytki powstające wskutek urazu, choroby przyzębia. Ponadto z powodu resekcji korzenia zęba lub długotrwałego noszenia protezy dentystycznej. Autogenny przeszczep kostny jest zwykle preferowanym sposobem odbudowy kości. Kość pobrana z pacjenta dobrze przyjmuje się przez jego organizm. Dzięki temu nie występuje ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Procedura autogennego przeszczepu kostnego w jamie ustnej to złożony zabieg chirurgiczny. Może on wymagać kilku etapów oraz skomplikowanej procedury gojenia się. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wykonaniu tej procedury, pacjent powinien skonsultować się ze specjalistą. Po co? Po to, aby omówić wskazania, przeciwwskazania, ryzyka i korzyści związane z tym zabiegiem.

Jeśli rozważasz odbudowę brakujących zębów przy pomocy materiałów w ramach usług Implanty Poznań lub Proteza Poznańskontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Dlaczego warto? Specjaliści zadbają o Ciebie w pełnym zakresie! Od zabiegów przygotowujących do procedury właściwej, jak np. poprzez odbudowę kości, aż do końcowego wykonania zabiegu i opieki pozabiegowej.

Przebieg

Przed przystąpieniem do autogennego przeszczepu kości w jamie ustnej, stomatolog przeprowadza dokładne badania diagnostyczne. W tym RTG lub tomografię komputerową. Po to, aby określić ilość i lokalizację ubytków kości. Ponadto określić, jakie fragmenty kości będą potrzebne do przeszczepu.

Przed samą procedurą pacjent jest znieczulany miejscowo lub ogólnie, w zależności od preferencji i wskazań lekarza. Następnie chirurg stomatologiczny pobiera fragment kości z jednego miejsca w jamie ustnej. Robi to przy użyciu specjalnego narzędzia chirurgicznego, takiego jak frez dentystyczny lub dłuto. Fragment ten jest następnie przygotowywany do przeszczepienia.

Kolejnym etapem jest przygotowanie miejsca do przeszczepienia. Lekarz usuwa tkanki miękkie z ubytku kości i dokładnie oczyszcza miejsce przeszczepienia. Następnie fragment pobranej kości jest uformowany tak, aby idealnie pasował do ubytku, który ma być odbudowany.

Po umieszczeniu fragmentu kości w miejscu przeszczepienia, miejsce to jest dokładnie zszywane, aby zapobiec krwawieniu i zminimalizować ryzyko infekcji. Pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące pielęgnacji miejsca przeszczepienia, które powinno być regularnie kontrolowane przez lekarza.

Proces gojenia się autogennego przeszczepu kości w jamie ustnej może trwać kilka miesięcy. Podczas tego czasu pacjent powinien unikać nadmiernego obciążania miejsca przeszczepienia. Dodatkowo stosować odpowiednią higienę jamy ustnej, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Regularne wizyty kontrolne u dentysty lub chirurga stomatologicznego są również ważne, aby monitorować postęp gojenia się i zapobiegać ewentualnym powikłaniom.

Kiedy wykonuje się autogenny przeszczep kości?

Autogenny przeszczep kostny wykonuje się wtedy, gdy występuje utrata kości w jamie ustnej. Mogła ona powstać w wyniku urazu, choroby przyzębia, resekcji korzenia zęba lub długotrwałego noszenia protezy dentystycznej. Ubytki kości w jamie ustnej mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Takich jak utrata zębów, zmniejszenie stabilności protez, a także trudności z jedzeniem i mówieniem.

Autogenny przeszczep kości w jamie ustnej jest wskazany w przypadkach, gdy inne metody odbudowy kości, takie jak materiały przeszczepowe pochodzenia zwierzęcego lub syntetycznego, nie są odpowiednie lub skuteczne. Ponadto, autogenny przeszczep kostny jest zwykle preferowanym sposobem odbudowy kości, ponieważ kość pobrana z pacjenta jest dobrze tolerowana przez jego organizm i nie występuje ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Procedura autogennego przeszczepu kostnego w jamie ustnej może być wykonana u pacjentów w różnym wieku i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Decyzję o wykonaniu tej procedury powinien podjąć doświadczony dentysta lub chirurg stomatologiczny po dokładnym zbadaniu pacjenta i zdiagnozowaniu jego stanu zdrowia jamy ustnej.

Powrót do SŁOWNIK