Powierzchnie implantów

Powierzchnie implantów dentystycznych są różnorodne i mają na celu poprawę integracji implantu z tkankami jamy ustnej. Poniżej przedstawiam krótki opis najważniejszych rodzajów powierzchni implantów dentystycznych:

  1. Gładka powierzchnia. To podstawowa powierzchnia implantu. Jest to powierzchnia, która nie ma żadnych zmian ani uskoków. Cechuje się małą powierzchnią kontaktu z kością i może prowadzić do słabszej integracji implantu z kością.
  2. Powierzchnia mikroślizgowa. Powierzchnia ta charakteryzuje się delikatnymi mikronerwami, które poprawiają kontakt implantu z kością i zwiększają jego integrację z tkankami jamy ustnej.
  3. Powierzchnia makroślizgowa. Powierzchnia ta posiada większe, bardziej widoczne mikro- i makrostruktury. Mają one na celu zwiększenie kontaktu implantu z kością i przyspieszenie procesu integracji.
  4. Powierzchnia szorstka. Powierzchnia ta charakteryzuje się największą ilością mikro- i makrostruktur. To z kolei ma na celu zwiększenie powierzchni kontaktu z kością i poprawienie integracji implantu.
  5. Powierzchnia hydrofilowa. Powierzchnia ta jest pokryta specjalną warstwą, która zwiększa wchłanianie wilgoci i poprawia interakcję implantu z błoną śluzową.

Wybór odpowiedniej powierzchni implantu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i oceny przez lekarza dentystę lub chirurga stomatologicznego.

Jeśli rozważasz odbudowę brakujących zębów przy pomocy materiałów w ramach usług Implanty Poznań lub Proteza Poznańskontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Dlaczego warto? Specjaliści zadbają o Ciebie w pełnym zakresie! Od zabiegów przygotowujących do procedury właściwej, jak np. poprzez odbudowę kości, aż do końcowego wykonania zabiegu i opieki pozabiegowej.

Powierzchnie implantów – od czego zależy wybór?

Wybór powierzchni implantu stomatologicznego zależy od wielu czynników, takich jak:

  1. Stan ogólny zdrowia pacjenta. Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, mogą wpłynąć na proces integracji implantu z kością. To z kolei może wymagać wyboru powierzchni implantu, która poprawi integrację.
  2. Jakość i ilość kości. Pacjenci z niską jakością kości lub z mniejszą ilością kości mogą wymagać implantu z bardziej agresywną powierzchnią, aby poprawić integrację implantu z kością.
  3. Warunki miejscowe. Pacjenci z miejscowymi warunkami, takimi jak brak tkanki miękkiej lub inne problemy tkankowe, mogą wymagać implantu z powierzchnią, która poprawi kontakt z tkankami i przyspieszy gojenie.
  4. Wymagania protetyczne – wymagania protetyczne pacjenta mogą wpłynąć na wybór powierzchni implantu. Na przykład, pacjent z wymaganiami estetycznymi może wymagać implantu z gładką powierzchnią, aby zapewnić maksymalną estetykę.
  5. Wybór lekarza dentysty – doświadczenie i preferencje lekarza dentysty lub chirurga stomatologicznego mogą wpłynąć na wybór powierzchni implantu.

Ostateczny wybór powierzchni implantu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinien być dokonany po konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem dentystą lub chirurgiem stomatologicznym.

Powrót do SŁOWNIK