Augmentacja kości

Augmentacja kości (odbudowa kości) to procedura chirurgiczna polegająca na wzmocnieniu lub powiększeniu kości za pomocą wszczepienia materiału implantacyjnego. Najczęściej stosowanym materiałem implantacyjnym jest hydroksyapatyt, który jest substancją podobną do składnika mineralnego kości. Procedurę tę można stosować w celu poprawy stabilności implantów, rekonstrukcji ubytków kostnych. Ponadto w przypadkach, gdy kość jest zbyt słaba lub zbyt mała, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla implantu lub protezy. Augmentację kości często wykonuje się w stomatologii oraz w ortopedii.

Jeśli rozważasz odbudowę brakujących zębów przy pomocy materiałów w ramach usług Implanty Poznań lub Proteza Poznań, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Dlaczego warto? Specjaliści zadbają o Ciebie w pełnym zakresie! Od zabiegów przygotowujących do procedury właściwej, jak np. poprzez odbudowę kości, aż do końcowego wykonania zabiegu i opieki pozabiegowej.

Augmentacja kości przed leczeniem implantologicznym

Augmentacja kości przed leczeniem implantologicznym to procedura chirurgiczna, która polega na wzmocnieniu kości przed wszczepieniem implantu zębowego. Czasami kość jest zbyt słaba lub zbyt mała, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla implantu. Wtedy konieczne jest wykonanie augmentacji kości.

Procedura augmentacji kości przed implantacją zębową może obejmować kilka różnych metod, w tym:

  1. Przeszczep kości – polega na pobraniu fragmentu kości z jednego miejsca ciała pacjenta i wszczepieniu go w miejsce, gdzie ma być umieszczony implant.
  2. Materiały implantacyjne – w przypadkach, gdy nie ma możliwości pobrania kości od pacjenta, można zastosować różnego rodzaju materiały implantacyjne, takie jak hydroksyapatyt, fosforan trójwapniowy lub materiały syntetyczne.
  3. Metody regeneracji kości – stosowane są w celu stymulowania naturalnego wzrostu kości w miejscu, gdzie ma być umieszczony implant. Może to obejmować zastosowanie płynów lub substancji, które stymulują wzrost kości.

Augmentacja kości przed implantacją zębową jest ważna. Dlaczego? Ze względu na to, że zapewnia odpowiednie podparcie dla implantu. To z kolei zwiększa skuteczność i trwałość leczenia implantologicznego.

Jak przebiega ten proces?

Augmentacja kości to procedura chirurgiczna, która polega na wzmocnieniu lub powiększeniu kości za pomocą wszczepienia materiału implantacyjnego. Oto kroki, jakie zazwyczaj podejmuje się podczas procedury augmentacji kości:

  1. Badanie pacjenta – przed przeprowadzeniem procedury augmentacji kości, stomatolog lub chirurg dokładnie bada pacjenta, aby ocenić, czy procedura jest dla niego odpowiednia. W tym procesie mogą być wykorzystane różne narzędzia diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa lub zdjęcia rentgenowskie.
  2. Przygotowanie pacjenta – przed procedurą pacjent jest zwykle znieczulany, aby uniknąć bólu. W zależności od przypadku może być to znieczulenie miejscowe lub ogólne.
  3. Przygotowanie miejsca zabiegu – miejsce zabiegu jest starannie oczyszczone, a chirurg dokładnie wyznacza miejsce, w którym zostanie przeprowadzona augmentacja kości.
  4. Wstawienie implantu – w zależności od przypadku, materiał implantacyjny może zostać wszczepiony bezpośrednio w kość lub może być umieszczony w woreczku, który jest umieszczany w kości.
  5. Założenie szwów – po umieszczeniu implantu, chirurg zwykle zakłada szwy w celu zamknięcia rany i zapewnienia odpowiedniego gojenia się tkanek.
  6. Okres rekonwalescencji – po procedurze augmentacji kości pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej i rekonwalescencji. Czas rekonwalescencji może być różny w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i złożoności procedury.

Procedura augmentacji kości jest złożonym zabiegiem chirurgicznym. Dlatego przed jej przeprowadzeniem zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Ponadto przeprowadzić dokładną diagnostykę, aby ocenić, czy jest to dla pacjenta odpowiednia metoda leczenia.

Powrót do SŁOWNIK