Implant podokostnowy

Implant podokostnowy może zastąpić funkcję kości szczęki podczas niektórych zabiegów dentystycznych. Często wykorzystuje się je w przypadku pacjentów, którzy chcą lub potrzebują implantów dentystycznych. Jednakże mają niewystarczającą ilość kości do podparcia wkładu śródkostnego, ponieważ zmagają się z zanikiem tkanki kostnej.

Zamiast instalować bezpośrednio w kości szczęki, jak implanty śródkostne, implant podokostnowy wykorzystuje metalową ramę. Umieszcza się ją między kością szczęki a dziąsłem, ale pod okostną. Okostna to cienka warstwa tkanki między dziąsłem a kością szczękową. Implant podokostnowy umieszcza się na wierzchu kości, ale pod dziąsłem. Ponieważ implant spoczywa na szczycie kości szczęki, a nie jest w niej instalowany, ilość obecnej kości szczęki lub kształt szczęki nie ma znaczenia. Czas gojenia implantów podokostnowych jest zwykle krótszy niż w przypadku implantów śródkostnych.

Jeśli rozważasz odbudowę brakujących zębów przy pomocy materiałów w ramach usług Implanty Poznań lub Proteza Poznańskontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Dlaczego warto? Specjaliści zadbają o Ciebie w pełnym zakresie! Od zabiegów przygotowujących do procedury właściwej, jak np. poprzez odbudowę kości, aż do końcowego wykonania zabiegu i opieki pozabiegowej.

Implant podokostnowy – dla kogo jest odpowiedni?

Implant podokostnowy powszechnie zaleca się pacjentom, którzy mają erozję kości szczęki i utracili wszystkie lub większość tylnych zębów. Tę procedurę stosuje się tylko w przypadku tylnych zębów. Nie używa się go do przednich zębów. Implant jest metalową strukturą, która leży na szczycie kości szczęki i pod dziąsłem. Dzięki temu zapewnia wsparcie potrzebne dla implantu bez dalszego naruszania strukturalnej integralności już uszkodzonej kości szczęki.

Niektórzy pacjenci otrzymują implanty podokostnowy z powodu utraty masy kostnej spowodowanej problemami z tarczycą, niedoborem wapnia lub zaawansowanym wiekiem. Czasami brak kości wynika z choroby dziedzicznej; nie zawsze jest to spowodowane nieodpowiednią higieną jamy ustnej.

Implanty podokostnowe są najczęściej stosowane w przypadku zębów tylnych, a nie przednich. Podobnie jak implanty śródkostne, implanty podokostnowe łączą się z kością szczęki w procesie zwanym osteointegracją. Dzięki temu implant ma bardzo stabilną podstawę. Ci, którzy mają płytką kość szczękową, mogą nie być dobrymi kandydatami do implantów śródkostnych. Dlatego często zamiast nich stosuje się implanty podokostnowe.

Powrót do SŁOWNIK