Powierzchnie implantów
Powierzchnie implantów dentystycznych są różnorodne i mają na celu poprawę integracji implantu z tkankami jamy ustnej. Poniżej przedstawiam krótki opis najważniejszych rodzajów powierzchni implantów dentystycznych:
- Gładka powierzchnia. To podstawowa powierzchnia implantu. Jest to powierzchnia, która nie ma żadnych zmian ani uskoków. Cechuje się małą powierzchnią kontaktu z kością i może prowadzić do słabszej integracji implantu z kością.
- Powierzchnia mikroślizgowa. Powierzchnia ta charakteryzuje się delikatnymi mikronerwami, które poprawiają kontakt implantu z kością i zwiększają jego integrację z tkankami jamy ustnej.
- Powierzchnia makroślizgowa. Powierzchnia ta posiada większe, bardziej widoczne mikro- i makrostruktury. Mają one na celu zwiększenie kontaktu implantu z kością i przyspieszenie procesu integracji.
- Powierzchnia szorstka. Powierzchnia ta charakteryzuje się największą ilością mikro- i makrostruktur. To z kolei ma na celu zwiększenie powierzchni kontaktu z kością i poprawienie integracji implantu.
- Powierzchnia hydrofilowa. Powierzchnia ta jest pokryta specjalną warstwą, która zwiększa wchłanianie wilgoci i poprawia interakcję implantu z błoną śluzową.
Wybór odpowiedniej powierzchni implantu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i oceny przez lekarza dentystę lub chirurga stomatologicznego.
Jeśli rozważasz odbudowę brakujących zębów przy pomocy materiałów w ramach usług Implanty Poznań lub Proteza Poznań, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Dlaczego warto? Specjaliści zadbają o Ciebie w pełnym zakresie! Od zabiegów przygotowujących do procedury właściwej, jak np. poprzez odbudowę kości, aż do końcowego wykonania zabiegu i opieki pozabiegowej.
Powierzchnie implantów – od czego zależy wybór?
Wybór powierzchni implantu stomatologicznego zależy od wielu czynników, takich jak:
- Stan ogólny zdrowia pacjenta. Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, mogą wpłynąć na proces integracji implantu z kością. To z kolei może wymagać wyboru powierzchni implantu, która poprawi integrację.
- Jakość i ilość kości. Pacjenci z niską jakością kości lub z mniejszą ilością kości mogą wymagać implantu z bardziej agresywną powierzchnią, aby poprawić integrację implantu z kością.
- Warunki miejscowe. Pacjenci z miejscowymi warunkami, takimi jak brak tkanki miękkiej lub inne problemy tkankowe, mogą wymagać implantu z powierzchnią, która poprawi kontakt z tkankami i przyspieszy gojenie.
- Wymagania protetyczne – wymagania protetyczne pacjenta mogą wpłynąć na wybór powierzchni implantu. Na przykład, pacjent z wymaganiami estetycznymi może wymagać implantu z gładką powierzchnią, aby zapewnić maksymalną estetykę.
- Wybór lekarza dentysty – doświadczenie i preferencje lekarza dentysty lub chirurga stomatologicznego mogą wpłynąć na wybór powierzchni implantu.
Ostateczny wybór powierzchni implantu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinien być dokonany po konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem dentystą lub chirurgiem stomatologicznym.
Powrót do SŁOWNIK