Rodzaje implantów
Rodzaje implantów można zasadniczo podzielić na kilka grup. Będą to implanty śródkostne, śródkostne płaskie, cylindryczne, małej szerokości (SDI – Small Diameter Implant) oraz implanty na poziomie kości i tkanki miękkiej.
Implanty śródkostne
Implanty śródkostne to implanty które mocowane są w tkance kostnej. Są jednym z najpopularniejszych rodzajów implantów jakie w praktyce. Ich popularność wzrosła ponieważ charakteryzują się dużą wytrzymałością. Jednak to już specyfika przypadku pacejenta definuje czy będa one dla niego odpowiednie. Co więcej ich zaletą jest możliwość łatwego wyboru ilości i umiejscowienie przez lekarza. Pozwala to na znacznie większą elastyczność jeśli chodzi o implanty.
Implanty śródkostne płaskie
Jest to specyficzny przypadek implantów śródkostnych. Wyróżniają się płaską strukturą którą mocuje się w kości. Na przestrzeni lat jednak ich wykorzystanie spadło w znaczący sposób. Wynika to z mniejszym współczynnikiem utrzymania na przestrzeni lat. Implanty płaski posiadają jednak pewne zalety i z tego powodu nadal znajdują się w użyciu.
Rodzaje implantów – Implanty cylindryczne
Cylindryczne implanty to implanty śródkostne która “wbija się” w miejsce w kości. Ich popularność wynika z stosunkowo łatwego sposobu mocowania implantów. Pozwalają one w łatwy i szybki sposób stworzyć mocowanie przytwierdzone do układu kostnego. Specyfiką tych implantów jest powierzchnia gdzie następuje osseointegracja. Ponadto ma ona specyficzne właściwości pozwalające na zwiększenie wytrzymałości mocowania.
Rodzaje implantów – Implanty śrubowe
Implanty śrubowe to implanty o kształcie śruby. Wkręca się je w miejsce w kości gdzie ma pojawić się mocowania. Są to obecnie najpopularniejsze mocowania. Wynika to z faktur łatwości umiejscowienia ich w kości, a także wysokiej osseointegracji przez cały czas istnienia implantu. Pierwotnie ich kształt przypominał płaską śrubę jednak z latami pojawiły się nowe o kształcie bardziej owalnym.
Rodzaje implantów – Implanty małej szerokości
Implanty małej szerokości to implanty o średnicy do 2.8 mm. Ich specyfika wynika z przypadków pacjentów gdzie założenie pełnego implantu jest niemożliwe. Ponadto może to wynikać ze struktury kości, wcześniejszych uszkodzeń lub innymch czynników uniemożliwiającymi instalację implantu o normalnej średnicy.
Implanty integrujące się z kością i tkanką miękką
Nie wszystkie implanty integrują się z tkanką kostną. Występują również przypadki gdzie implant integruje się z tkanką miękką. W wyniku tego jest to bardzo specyficzny rodzaj implantu, który znajduje zastosowanie u nietypowych przypadków. Nie oznacza to jednak, że tego typu implant nie będzie spełniał swojej roli lub będzie gorszy niż implant śródkostny.
Powrót do SŁOWNIK